Βιωματικές δράσεις 2013-14

IMAGE 1Το πρόγραμμα «Σχολική και Κοινωνική Ζωή» ως μέρος της Βιωματικών Δράσεων αποσκοπεί σε μια νέα προσέγγιση της μάθησης μέσω του βιώματος, της συνεργασίας και της διερεύνησης. Στόχος των βιωματικών δράσεων είναι η καλλιέργεια μιας νέας στάσης και προσέγγισης της μάθησης, η ανάπτυξη ικανοτήτων και μεθόδων του ατόμου οι οποίες διερευνούν τη γνώση , αντλούν και μαθαίνουν από την προσωπική τους εμπειρία και τέλος την κάνουν «κτήμα» τους. Μέσω της συνεργασίας και της ομαδικότητας η κατάκτηση της γνώσης γίνεται χαρά και δημιουργία.Οι μαθητές ενημερώθηκαν σε γενικές γραμμές για το πώς θα δουλέψουμε, τους στόχους και τις προσδοκίες αυτού του προγράμματος.Ταυτόχρονα την ίδια ενημέρωση είχαν και οι γονείς με γραπτή επιστολή που τους δόθηκε ώστε να είναι σε θέση να κατανοήσουν το πνεύμα και τους στόχους των βιωματικών δράσεων ώστε να βοηθήσουν και στηρίξουν τα παιδιά τους.

IMAGE 2 PP2

AXIES BRIEF REPORT AB FIN 2013 14 IMG

“Values, Interpersonal Relationships and Social Behaviours” a brief report on the experiential learning activity

IMG 7 AXIES TI EINAI