To σχολείο μας ιδρύθηκε ως ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ Κομοτηνής στις 3/9/2017.

Ποιοι μπορούν να φοιτήσουν στο σχολείο μας;

Στο σχολείο μας (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Κομοτηνής) μπορούν να φοιτήσουν:

1. Μαθητές με γνωμάτευση ΚΕΔΔΥ που προτείνει τη φοίτηση στο σχολείο μας.
  2. Απόφοιτοι Δημοτικού οι οποίοι εγγράφονται στην Α Γυμνασίου* .
  3. Μαθητές που φοιτούν σε τυπικό γυμνάσιο και μετεγγράφονται σε αντίστοιχες τάξεις του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ*.
  4. Απόφοιτοι Γυμνασίου οι οποίοι εγγράφονται στην Α Λυκείου.
  5. Μαθητές που φοιτούν σε Εσπερινά ή ημερήσια Επαγγελματικά ή Γενικά Λύκεια ακολουθώντας τα ισχύοντα για τις μετεγγραφές. * (η πρώτη εγγραφή πρέπει να έχει γίνει έως και το 16ο έτος της ηλικίας τους)

Οι απόφοιτοι του Γυμνασίου του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. μπορούν να συνεχίσουν τη φοίτηση στην Τυπική Εκπαίδευση. Όλες οι μετακινήσεις, ακόμα και αυτή της μετακίνησης από το γυμνασιακό στο λυκειακό τμήμα του σχολείου μας του κομμάτι, απαιτούν γνωμάτευση ΚΕΔΔΥ.

Το σχολείο μας ως Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.) λειτουργεί με την εξής δομή: Τετραετές Γυμνάσιο, τετραετές Επαγγελματικό Λύκειο που ακολουθεί τη δομή και τον τρόπο λειτουργίας του εσπερινού επαγγελματικού λυκείου και έτος μαθητείας. Κατά τη διάρκεια των τεσσάρων ετών της υποχρεωτικής εκπαίδευσης, παρακολουθεί 30 ώρες εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα με μαθήματα γυμνασίου και προεπαγγελματικά μαθήματα. Με την αποφοίτησή του από τη Δ τάξη παίρνει απολυτήριο γυμνασίου. Κατά τη διάρκεια των τεσσάρων ετών του λυκείου, παρακολουθεί 30 ώρες εβδομαδιαίο με μαθήματα εσπερινού ΕΠΑΛ εμπλουτισμένα με μαθήματα φιλικά προς τους μαθητές (π.χ. γυμναστική, …). Με την αποφοίτηση τους παίρνουν απολυτήριο λυκείου και πτυχίο επιπέδου 4. Στο έτος μαθητείας ή πρακτικής άσκησης οι μαθητές είναι μία ημέρα την εβδομάδα στο σχολείο και 4 σε χώρο εργασίας. Με την ολοκλήρωση του και μετά από εξετάσεις πιστοποίησης παίρνουν πτυχίο επιπέδου 5. Αν δεν επιλέξουν το έτος μαθητείας μπορούν να εισαχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση μετά από εισαγωγικές εξετάσεις.

Σε όλο τον μαθητικό του βίο υποστηρίζεται από ειδικό εκπαιδευτικό και βοηθητικό προσωπικό και το σχολείο προσαρμόζεται στις ανάγκες και τις δυνατότητες των μαθητών έχοντας την δυνατότητα να λειτουργεί με τμήματα 5-9 μαθητών ή και μικρότερων ανάλογα με τις ανάγκες που παρουσιάζονται κάθε φορά.