Οδηγίες κρούσματος στο τμήμα

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι εξ αιτίας κρούσματος στο τμήμα που φοιτά το παιδί σας οι μαθητές του τμήματος θεωρούνται στενές επαφές και ως εκ τούτου οι ανεμβολίαστοι μαθητές πρέπει να υποβληθούν σε δύο rapidtest, ένα σήμερα (ημέρα 1η), και ένα μετά από 4 ημέρες (ημέρα 5η). Τις ενδιάμεσες ημέρες (2η, 3η, 4η) θα πρέπει να διενεργείται τεστ αυτοδιάγνωσης (selftest). Για τη δωρεάν διενέργειά του χορηγήθηκε στους μαθητές σχετική βεβαίωση. Στη συνέχεια τα τεστ αυτοδιάγνωσης (selftest) των μαθητών πρέπει να γίνονται κανονικά σύμφωνα με τα ισχύοντα. Οι πλήρως εμβολιασμένοι μαθητές ή οι νοσήσαντες απαιτείται να κάνουν τεστ αυτοδιάγνωσης (selftest), την 1η (σήμερα) 2η και 5η ημέρα.

Όλα τα τεστ θα πρέπει να δηλώνονται στην ηλεκτρονική πλατφόρμα https://edupass.gov.gr, η οποία είναι προσβάσιμη μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr – ΕΨΠ) και, αφού επιλέξουν την κατηγορία «Σχολική Κάρτα για COVID-19».

Οι μαθητές μπορούν να επιδείξουν τη σχολική κάρτα με τους παρακάτω τρόπους:

α) εκτυπωμένη σε χαρτί,

β) αποθηκευμένη στο κινητό τους τηλέφωνο,

γ) χειρόγραφη με γραμμένα όλα τα στοιχεία που φαίνονται και στην εκτυπωμένη,

δ) με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση mail@gym-ee-kerkyr.ker.sch.gr

Η βεβαίωση που σας έχουμε χορηγήσει για τη διενέργεια δωρεάν rapidtest έχει ισχύ μόνο σε δημόσιες δομές υγείας.

Εκ της Διευθύνσεως