Πολύ σημαντική παράμετρος της συνολικής λειτουργίας του Σχολείου και του κλίματος που δημιουργείται είναι η επικοινωνία και η εποικοδομητική συνεργασία με τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών. Η εμπιστοσύνη του παιδιού στο Σχολείο ενισχύεται από τη θετική στάση των γονέων/κηδεμόνων προς το Σχολείο και τον Εκπαιδευτικό.

Οι γονείς/κηδεμόνες είναι σημαντικό να συνεργάζονται στενά με το Σχολείο, προκειμένου να παρακολουθούν την αγωγή και την επίδοση των παιδιών τους σε τακτική βάση.

Αυτό μπορεί να γίνει είτε ατομικά είτε συμμετέχοντας στις ενημερωτικές συναντήσεις που οργανώνονται από το Σχολείο. Σε προσωπικό επίπεδο και για ατομικές συναντήσεις με το εκπαιδευτικό και ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό οι γονείς μπορούν να ενημερώνονται σε προγραμματισμένη συνάντηση καθ’ όλη τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου.

Επίσης, το προσωπικό του σχολείου, στην προσπάθεια του να είναι ευέλικτο και αποτελεσματικό, μπορεί να ενημερώνει τους γονείς καθημερινά, κατά την διάρκεια των διαλλειμάτων, όπως αυτά εμφανίζονται στο πρόγραμμα λειτουργίας του σχολείου για το οποίο έχουν ενημερωθεί γονείς και κηδεμόνες.