Όχι για να ζηλέψετε…

Τις εβδομάδες που πέρασαν οι μαθητές του Γυμνασίου Δροσιάς είχαν πολλά να κάνουν.

Επίσκεψη στο Μουσείο ΕΑΤ-ΕΣΑ

Στις 15 Ιανουαρίου 2018 οι μαθητές της Γ΄ τάξης επισκέφθηκαν το Μουσείο ΕΑΤ-ΕΣΑ. Για όσους δεν το γνωρίζουν, στο όμορφο αυτό σημείο του κέντρου της Αθήνας, στο Πάρκο Ελευθερίας, που βρίσκεται δίπλα στο Μέγαρο Μουσικής, την εποχή της δικτατορίας υπήρχε ένα στρατόπεδο, το ΕΑΤ-ΕΣΑ. Στο στρατόπεδο αυτό φυλακίστηκαν και βασανίστηκαν πολλοί πολίτες την εποχή της χούντας. Σήμερα κάποια μέρη του στρατοπέδου έχουν κατεδαφιστεί ή παραδοθεί στο Μέγαρο Μουσικής και τα υπόλοιπα κτήρια έχουν χαρακτηριστεί διατηρητέα.

Τους μαθητές τους υποδέχθηκαν εκεί μέλη του Συνδέσμου Φυλακισθέντων, που τους μίλησαν για τις προσωπικές τους εμπειρίες, για την τύχη άλλων συναγωνιστών τους, για τη μεταχείριση όσων τολμούσαν να αντισταθούν στη χούντα. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στον χώρο, που είναι γεμάτος από τεκμήρια της εποχής.

Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο διαθεματικής εργασίας που οι μαθητές εκπονούν με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους, κας Συρίγα.