ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Δευτέρα 3/10/2016 – Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού.
«Νιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ: ΓΚΟΡΤΣΙΛΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (Γυμνάστρια)

Οι μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου Δροσιάς στο Κοινοτικό Γυμναστήριο Δροσιάς είχαν την ευκαιρία σήμερα να έρθουν σε επαφή με διάφορα αθλήματα μεταξύ των οποίων χόκεϊ επί χόρτου, καράτε και tae kwon do. Επίσης έπαιξαν μπάσκετ, τένις, βόλεϊ, ποδόσφαιρο και έτρεξαν δρόμο αντοχής.

Με την ευκαιρία της αθλητικής ημέρας στους μαθητές και τις μαθήτριες της Β” και Γ” Γυμνασίου κατά τη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας έγινε μία παρουσίαση σε ppt με τίτλο: “Από την άσκηση στη Φυσική Επιστήμη”. Σε αυτήν οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν πώς συνδέεται η κίνηση των μυών με τις δυνάμεις που εμφανίζονται στο σώμα μας, πώς λειτουργούν οι μοχλοί που δημιουργούνται μέσα στο σώμα μας κατά την εκτέλεση των διάφορων ασκήσεων, πώς εφαρμόζονται οι Νόμοι της Φυσικής για την πραγματοποίηση βέλτιστων βολών, με βάση ποιες Αρχές Διατήρησης στη Φύση καταφέρνουν οι αθλητές να μας εντυπωσιάζουν στις καταδύσεις και στο πατινάζ στον πάγο, πώς συμβάλλει η αναερόβιος και αερόβιος αναπνοή στην έντονη σωματική άσκηση, κλπ. (Υπεύθυνη παρουσίασης: Αρώνη Αικατερίνη, Φυσικός)

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

WP_20161003_09_23_59_Pro