ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

ΔΙΔΑΣΚΟΥΣΑ: ΕΥΗ ΣΥΡΙΓΑ

ΤΜΗΜΑ: Γ2

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2015-16

Αυτή τη φορά οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ2 στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας στο πλαίσιο της φιλαναγνωσίας διάβασαν τη Φόνισσα, την πιο αριστουργηματική και πολυσυζητημένη νουβέλα ενός από τους κορυφαίους Έλληνες λογοτέχνες, του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη!!

Η νουβέλα αυτή γράφτηκε το 1903, όταν η Ελλάδα ήταν ένα περιορισμένο σε έκταση κράτος με τεράστια οικονομικά προβλήματα. Η ηρωίδα του έργου είναι μια γυναίκα που μετά από τα δεινά που έχει περάσει κατά τη διάρκεια της ζωής της οδηγείται στο έγκλημα. Ο συγγραφέας ψυχογραφεί τη γυναίκα αυτή, μας αποκαλύπτει τις απόκρυφες σκέψεις της και την απόγνωσή της που είχαν σαν κατάληξη την αποτρόπαια πράξη της, στο βάθος όμως προβάλλεται το ανθρωπιστικό ιδανικό της.

Τα παιδιά στο Εργαστήριο Πληροφορικής  χωρισμένοι σε ομάδες με την επιμέλεια της Φιλολόγου τους εκπόνησαν εργασίες με τις εξής θεματικές ενότητες:

• Η θέση της γυναίκας ppt
  • Βρεφοκτονία ppt
  • Προίκα video, ppt