Πληροφορίες για το σχολείο μας

Το σχολείο αποτελεί θεσμό που προετοιμάζει τους νέους, με τη μάθηση και την αγωγή, για μια σωστή και αποδοτική ζωή, τους διαπαιδαγωγεί για την απρόσκοπτη ένταξή τους σε μια κοινωνία αποτελούμενη από πολίτες ελεύθερους, υπεύθυνους, με κρίση, με ενεργό συμμετοχή στα κοινά και ευαισθησία.

Όπως κάθε σχολείο, το Γυμνάσιο αλλά και το Λύκειο, είναι χώρος συνεργασίας, αγωγής και μάθησης, στον οποίο καθορίζονται και εφαρμόζονται όροι και κανόνες ως απαραίτητες προϋποθέσεις, για να διαμορφωθεί το κατάλληλο παιδαγωγικό και εκπαιδευτικό κλίμα, που εγγυάται την εύρυθμη λειτουργία του. Για το λόγο αυτό οι μαθητές/τριες πρέπει να συμμετέχουν ενεργά στη διαμόρφωση του κλίματος αυτού, αλλά και των παραμέτρων που επηρεάζουν την εκπαιδευτική διαδικασία.

ΙΔΡΥΣΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις στεγάζεται σε δύο κτίρια μέσα σε ένα πευκόφυτο περιβάλλοντα χώρο, με άνετες αίθουσες, που πληρούν τις προϋποθέσεις για την ασφάλεια των παιδιών και διαθέτουν άρτιο εξοπλισμό που προάγει τη μάθηση και την καλλιέργεια των μαθητικών δεξιοτήτων. Συγκεκριμένα, διαθέτει: εξοπλισμένο εργαστήριο φυσικής – χημείας, εργαστήριο υπολογιστών,  βιβλιοθήκη, καθώς και σύγχρονα διαδραστικά μέσα διδασκαλίας.. Στον προαύλιο χώρο του σχολείου λειτουργεί κυλικείο.

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΩΝ

• Η συμπεριφορά των μαθητών προς το διδακτικό προσωπικό, τους συμμαθητές τους καθώς και προς όλα τα πρόσωπα που βοηθούν το έργο τού σχολείου (κυλικειάρχισα, καθαρίστρια) πρέπει να χαρακτηρίζεται από ευπρέπεια, σεβασμό και ευγένεια. Η λανθασμένη συμπεριφορά του μαθητή, η χειροδικία, η άσκηση σωματικής ή ψυχολογικής βίας από άτομα ή ομάδες προς άλλους μαθητές, καθώς και οι απρεπείς εκφράσεις ελέγχονται αυστηρά, θεωρούνται σοβαρά παραπτώματα και αντιμετωπίζονται αναλόγως και κατά περίπτωση από το Διευθυντή του σχολείου ή το Σύλλογο των διδασκόντων σύμφωνα με την εκπαιδευτική νομοθεσία.

• Ιδιαίτερη προσοχή απαιτείται στη συμπεριφορά των μαθητών στα διαλείμματα για λόγους πρόληψης ατυχημάτων. Λόγω της συστέγασης με το δημοτικό σχολείο οι μαθητές μας υποχρεούνται να παίζουν και να κινούνται στους χώρους που τους έχουν υποδειχθεί. Αυτό είναι επιβεβλημένο όχι μόνο για λόγους καλής λειτουργίας τού σχολείου, αλλά κυρίως για λόγους ασφαλείας των παιδιών.

• Στις σχολικές εκδηλώσεις και κατά τις εξόδους από το Σχολείο, οι μαθητές πρέπει να υπακούουν στους συνοδούς εκπαιδευτικούς και να συμπεριφέρονται με ευγένεια και ευπρέπεια. Η εν γένει συμπεριφορά τους πρέπει να τιμά τους ίδιους, την οικογένεια τους και το σχολείο. Σε περίπτωση που ένας μαθητής επιδεικνύει συμπεριφορά που παραβαίνει τις αρχές του σχολείου και τις υποδείξεις των συνοδών καθηγητών, τότε τού επιβάλλονται πειθαρχικές κυρώσεις ανάλογες της σοβαρότητας του παραπτώματος.
    Η προσοχή και η αυστηρή τήρηση των οδηγιών τού σχολείου επιβάλλεται και για λόγους ασφαλείας των μαθητών.