Αρχική » Γενικά » Επίσκεψη στο Ισλαχανέ

Απρίλιος 2020

Επίσκεψη στο Ισλαχανέ

Η Σχολή Τεχνών κι Επαγγελμάτων Χαμιδιέ, ή αλλιώς Ισλαχανέ της Θεσσαλονίκης, ή αλλιώς Πολυτεχνείο Μιδάτ Πασά, βρίσκεται στο ανατολικό άκρο της σημερινής οδού Αγίου Δημητρίου, μεταξύ των οδών Αποστόλου Παύλου και Ελένης Ζωγράφου. Πρόκειται για το πρώτο ορφανοτροφείο-τεχνική σχολή της πόλης, που ιδρύθηκε κατά την τελευταία περίοδο της οθωμανικής κυριαρχίας στη Θεσσαλονίκη.

Το Γυμνάσιό μας είχε την ευκαιρία, λίγες μέρες πριν κλείσει λόγω του κορωνοϊού, να επισκεφθεί τη μόνιμη έκθεση που φιλοξενείται στον χώρο και αφορά στην ιστορία του κτηρίου, και να παρακολουθήσει το αντίστοιχο βίντεο σε διάφορες γλώσσες. Παράλληλα, οι μαθητές και οι μαθήτριές μας σε δύο ομάδες συμμετείχαν στο διαδραστικό παραμύθι του Αντώνη Σουρούνη, “Το μπαστούνι”. Η κυρία Κονδυλίδου μάς εντυπωσίασε με την παραστατική αφήγησή της και μας μετέφερε όλους και όλες στον μαγικό κόσμο του παραμυθιού!

Πολλές πολλές ευχαριστίες!

Ο ιστότοπος του πολυχώρου και η σελίδα του στο facebook.

Μερικές από τις φωτογραφίες που τραβήξαμε: