Πανηγύρι Φυσικών Επιστημών

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε σήμερα το Πανηγύρι Φυσικών Επιστημών που διοργανώθηκε από το ΕΚΦΕ Κορινθίας, το Γυμνάσιο & Γεν. Λύκειο Χιλιομοδίου και το Γυμνάσιο Αθικίων.

Μαθητές παρουσίασαν θεαματικά πειράματα στους συμμαθητές και τους εκπαιδευτικούς τους, καθώς και τους επισκέπτες.
Ομοιώματα μηχανών αρχαιοελληνικής τεχνολογίας παρουσίασε ο κατασκευαστής τους, κ. Ντίνος Κορδώσης.

Παρευρέθηκε ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου κλάδου ΠΕ04, κ. Κωνσταντίνος Γρίβας, οι κ.κ. Peter Van der Wal – διδάκτωρ Εφαρμοσμένης Φυσικής και Δασκαλόπουλος Ν., Μαθηματικός, από την Ομάδα Αστρονομίας Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κορίνθου, καθηγητές ΠΕ04 σχολείων της Κορινθίας, μέλη των Συλλόγων Γονέων/Κηδεμόνων Γυμνασίου & Λυκείου Χιλιομοδίου και αρκετοί συντοπίτες μας.

Υπεύθυνοι διοργάνωσης:
κ. Παπακαλοδούκας Μιχ. και κ. Βενέτης Κ. από το ΕΚΦΕ Κορινθίας
κ. Λαμπροπούλου Μαρία, από το Γυμνάσιο Χιλιομοδίου
κ. Δελλής Πέτρος & Ελευθερίου Αθ. από το Γεν. Λύκειο Χιλιομοδίου
κ. Τσιπλικώφ Μαρία, από το Γυμνάσιο Αθικίων

Την εκδήλωση στήριξε, όχι μόνο με την παρουσία του Δ.Σ. αλλά και οικονομικά, ο Σύλλογος Γονέων/Κηδεμόνων Γυμνασίου Χιλιομοδίου.