Αρχική » Ανακοινώσεις » ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ-Λ.Τ ΧΑΛΚΗΣ

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ-Λ.Τ ΧΑΛΚΗΣ

Το κτύπημα του κουδουνιού  ηχεί διαφορετικά στα αυτιά κάθε μαθητή. Άλλοτε προκαλεί ευφορία και ενθουσιασμό και άλλοτε πάλι θυμίζει την έλλειψη βασικών αγαθών, την απομόνωση και την εγκατάλειψη. Ωστόσο   οι μαθητές και οι μαθήτριες της ακριτικής Χάλκης συχνά δέχονται την αγάπη και τη φροντίδα φορέων, συλλόγων και μεμονωμένων ιδιωτών. Με την έναρξη της φετινής σχολικής χρονιάς τα παιδιά του σχολικού συγκροτήματος «Σωκράτης Φανουράκης» παρέλαβαν σχολικές τσάντες γεμάτες με τα απαραίτητα της χρονιάς: τετράδια, στυλό, μολύβια, χάρακες, διαβήτες, υλικά κατασκευών, μάσκες, κλπ. Για  ακόμη μια φορά έγινε πράξη η αλληλεγγύη και η προσφορά στους νέους των ακριτικών νησιών, μοιράζοντας χαμόγελα χαράς στα μη προνομιούχα παιδιά μας αποδεικνύοντας τα ανθρώπινα αντανακλαστικά της κοινωνίας μας.

Οι μαθητές-τριες μας, ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Διευθυντής του σχολείων μας ευχαριστούν  θερμά την εταιρεία PricewaterhouseCoopers για την γενναιόδωρη πρωτοβουλία τους και εύχονται η κίνηση τους αυτή να βρει μιμητές που θα αγκαλιάσουν και άλλα παιδιά σε ακριτικές γωνιές της χώρας μας…