Αρχική » Γιορτές » Εορτασμός Επετείου του Πολυτεχενείου

Εορτασμός Επετείου του Πολυτεχενείου

IMG 932af0866ff4fb395974ad6f60ce18fd VΤην Τετάρτη 17 Νοέμβρη 2021 γιορτάστηκε στο σχολείο μας η Επέτειος του Πολυτεχνείου σύμφωνα με τα υγειονομικά πρωτόκολλα.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης έγινε μία ιστορική αναδρομή με αποσπάσματα από διάφορα βίντεο, εκπομπές, ντοκιμαντέρ, κείμενα, ποιήματα και τραγούδια προκειμένου να παρουσιαστεί η πορεία προς την εξέγερση της 17ης Νοέμβρη. Αρχικά εξετάστηκαν οι επεμβάσεις του στρατού στην ελληνική πολιτική ζωή και έπειτα οι μεταπολεμικές συνωμοτικές κινήσεις που ανέδειξαν τους συνταγματάρχες, η ιδεολογία του καθεστώτος, οι μορφές αντίστασης, η κατάληψηIMG d138391503a43f89ecd3ec73d4badbbf V της Νομικής, αλλά και η στάση του Τύπου.
Μέσα από την περιγραφή των γεγονότων και την ιστορική παρακαταθήκη του Πολυτεχενίου οι παρευρισκόμενοι σχημάτισαν πλήρη εικόνα για μία από τις πιο σημαντικές εξελίξεις της επταετίας που επηρέασε σημαντικά την μεταπολιτευτική δημόσια σφαίρα.
Την εκδήλωση οργάνωσε ο φιλόλογος του σχολείου μας Δρ Χάρης Ραϊτσίνης.

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.