Αρχική » Ανακοινώσεις » Κρατική Ορχήστρα Αθηνών

Κρατική Ορχήστρα Αθηνών

Με πρωτοβουλία της Ένωσης Χαλκιτών Αθήνας – Πειραιά και σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Σύλλογο Χάλκης ‘’το Μύρτος’’, η Κρατική Ορχήστρα Αθηνών έδωσε μια εξαιρετική συναυλία στην προκυμαία του νησιού, την Πέμπτη 12 Μαίου, με τον φυσικό ήχο των Χάλκινων οργάνων της.

Την επόμενη ημέρα οι μουσικοί της, παρουσίασαν τα όργανα στους μαθητές όλων των βαθμίδων και στους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας σε μια πρωτότυπη, ζωντανή, διαδραστική εκδήλωση!

Ευχαριστούμε όλους τους μουσικούς, τους διοργανωτές και όλους οι οποίοι συνέβαλαν στις εξαιρετικές αυτές εκδηλώσεις.

DSC_0048  DSC_0042
 DSC_0041  DSC_0040

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.