Αρχική » Περιγραφική Αξιολόγηση 2017-2018

Περιγραφική Αξιολόγηση 2017-2018

Η καθιέρωση της περιγραφικής αξιολόγησης, είναι μία κίνηση προόδου σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα που χρόνια τώρα βαθμολογεί αριθμητικά τους μαθητές, μη λαμβάνοντας υπόψη τις όποιες ιδιαιτερότητες, χαρίσματα ή αδυναμίες του κάθε μαθητή ξεχωριστά.
Αποτελεί μια άλλης μορφής αξιολόγηση όπου περιγράφεται και αποτυπώνονται κυρίως οι ικανότητες του μαθητή, με πολλαπλά οφέλη για τον ίδιο, τους εκπαιδευτικούς και το σχολείο.
Ελπίζουμε σε μια ορθολογικότερη ενσωμάτωση της Περιγραφικής αξιολόγησης στο ήδη επιβαρυμένο ωρολόγιο πρόγραμμα των εκπαιδευτικών, ώστε να γίνει αποδοτικότερη.

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.