Αρχική » ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ » Εκπαιδευτικά Προγράμματα 2018 – 2019

Εκπαιδευτικά Προγράμματα 2018 – 2019

Φέτος στο Σχολείο μας πραγματοποιήθηκε το παρακάτω εκπαιδευτικό πρόγραμμα:

Θέμα: «Κινηματογράφος – από το βιβλίο στην Οθόνη»

Γενικοί στόχοι:

– Προβολή ταινιών μεγάλου μήκους βασισμένων σε λογοτεχνικά έργα (ελληνικής και παγκόσμιας λογοτεχνίας).

– Γνωριμία με σημαντικούς-καταξιωμένους συγγραφείς μέσα από το λογοτεχνικό τους έργο.

– Παρουσίαση του έργου τους με έμφαση στο περιεχόμενο και στην έκφραση, αλλά και στο ιστορικό και κοινωνικοπολιτικό πλαίσιο της εποχής.

– Σχολιασμός της κινηματογραφικής μεταφοράς και αξιολόγησή της τόσο σε νοηματικό όσο και σε καλλιτεχνικό επίπεδο.

Μαθητές κατά την διάρκεια του Εκπαιδευτικού Προγράμματος 2018-2019 στη Ρόδο

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

• Τζαλαλής Άγγελος (Υπεύθυνος)
  • Ιωαννίδου Ζωή

Συμμετέχοντες μαθητές: Αγόρια: 1 Κορίτσια: 8

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ

Κάθε Τρίτη:

– Συζήτηση σχετικά με το θέμα, τα γεγονότα και τους συντελεστές της ταινίας.

– Ενθάρρυνση ενός γόνιμου διαλόγου με ελευθερία και πλουραλισμό μεταξύ των μαθητών πάνω σε αξίες, κοινωνικά προβλήματα, προκαταλήψεις και στερεότυπα που αναδεικνύονται από την ταινία και, φυσικά, από το αντίστοιχο λογοτεχνικό έργο.

– Αξιοποίηση των διδακτικών τεχνικών, όπως το ηθικό δίλημμα, η μελέτη περίπτωσης, η αρχή- η μέση-και το τέλος, με σκοπό να ενισχυθεί η ενσυναίσθηση και να κατανοήσουν οι μαθητές βιωματικά τα κοινωνικά, πολιτικά, θρησκευτικά και ιστορικά θέματα που πραγματεύονται οι ταινίες.

– Δανεισμός βιβλίων και βιβλιοπαρουσίαση από τους μαθητές/τριες.

Κάθε Σάββατο:

– Προβολή ταινίας (ανοικτή για το κοινό).  Εισαγωγή στον συγγραφέα, στον σκηνοθέτη και στις λεπτομέρειες της ταινίας.

Εδώ, μπορείτε να δείτε τον κατάλογο ταινιών που προβλήθηκαν