Αρχική » ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ » Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Το Γυμνάσιο Αβδήρων, το οποίο χτίστηκε το 1972, βρίσκεται νότια του νομού Ξάνθης στον ομώνυμο οικισμό και απέχει 22 χλμ. από την πόλη της Ξάνθης. Αντικρίζει νότια το αρχαίο λιμάνι, όπου φιλοξενήθηκε ο στόλος του Ξέρξη και λίγα χιλιόμετρα προς το Βορρά αφουγκράζεται την Εγνατία οδό που χαράχτηκε στα ίχνη της αρχαίας Εγνατίας, η λειτουργία της οποίας οδήγησε τα αρχαία Άβδηρα σε παρακμή. Επίσης συνομιλεί με το Αρχαιολογικό Μουσείο Αβδήρων, όπου απαντώνται ποικίλα δείγματα ενός ξεχωριστού πολιτισμού που έλαμψε τον 6ο-3ο αιώνα π.Χ.. Στον τόπο όπου γεννήθηκε ο σπουδαίος φιλόσοφος Δημόκριτος, μαθητής του Λεύκιππου και εισηγητής της ατομικής θεωρίας κι όπου δίδαξε ο μέγας σοφιστής Πρωταγόρας τροφοδοτείται και σήμερα η ανάγκη των νέων για γνώση και αυτοπραγμάτωση.

Αριθμεί περί τους 50 μαθητές, οι οποίοι προέρχονται κυρίως από τους γύρω οικισμούς Βελόνη, Μυρωδάτο, Μάνδρα, Νέα Κεσσάνη, Ποταμιά, Πόρτο Λάγος και   Μέλισσα.

Στο Γυμνάσιο Αβδήρων λειτουργούν 3 τμήματα Γενικής Παιδείας, Τμήματα Ένταξης για μαθητές με γενικές και ειδικές μαθησιακές δυσκολίες και Τμήματα Ενισχυτικής Διδασκαλίας. Τέλος, στο σχολείο λειτουργεί Επιτροπή Διαγνωστικής Υποστήριξης (ΕΔΥ), η οποία είναι στελεχωμένη με Ψυχολόγο εκπαιδευτικό κλάδου ΠΕ 23 και Κοινωνική Λειτουργό κλάδου ΠΕ 30.

Συστεγάζεται με το Γενικό Λύκειο Αβδήρων σε ένα κτηριακό συγκρότημα 2.178,4 m2 σε οικόπεδο συνολικής έκτασης 7.520,62 m2. Το συγκρότημα διαθέτει δεκατρείς αίθουσες διδασκαλίας, μία Βιβλιοθήκη, ένα κλειστό Γυμναστήριο που χρησιμοποιείται και ως αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων, δύο εργαστήρια Φυσικών Επιστημών, ένα για το Γυμνάσιο και ένα για το Λύκειο, και δύο αίθουσες Πληροφορικής.

Ήδη από τον Ιούνιο του 2023 το σχολείο βρίσκεται στο πλαίσιο Ενεργειακής Αναβάθμισης, γεγονός που θα επιφέρει μεγάλη εξοικονόμηση ενέργειας αλλά θα συμβάλλει και στην ποιοτική αναβάθμιση του κτηρίου και της μαθησιακής διαδικασίας.

Στο προαύλιο του σχολικού συγκροτήματος υπάρχουν: χώρος άθλησης για basket, χώροι άθλησης για volley και ένα γήπεδο ποδοσφαίρου 5χ5.

Στο σχολείο δραστηριοποιείται ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, ο οποίος είναι αρωγός σε όλα τα προβλήματα.

Κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά, 2023-2024, μία ομάδα παιδιών συμμετέχει σε ένα καινοτόμο πρόγραμμα «Νεανικής Επιχειρηματικότητας» και σε συνεργασία με ομάδα παιδιών του Γενικού Λυκείου Αβδήρων αλλά και του Γυμνασίου Φερών θα λάβει μέρος σε Πανελλήνιο διαγωνισμό τον Μάρτιο. Παράλληλα τρέχει και το πρόγραμμα «Πάμε βιβλιοθήκη».

Αύγουστος 2024

Σαν σήμερα

25/8/1914: Παραιτείται από την πρωθυπουργία ο Ελευθέριος Βενιζέλος. Διχασμός στην Ελλάδα.