Ανταλλακτική βιβλιοθήκη

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Η κυρία Παπαδοπούλου Στέλλα, καθηγήτρια Αγγλικών του σχολείου μας, δημιούργησε το Νοέμβριο του 2015 την ανταλλακτική βιβλιοθήκη στο χώρο του Γυμνασίου Αστυπάλαιας. Η ανταλλακτική βιβλιοθήκη είναι μια εναλλακτική προσέγγιση στην παραδοσιακή έννοια της δημόσιας βιβλιοθήκης. Εξελίσσει την κοινωνική αλληλεπίδραση και προάγει το αίσθημα κοινωνικής προσφοράς που μπορεί να επιτευχθεί μέσω των βιβλίων. Η συλλογή της εναλλάσσεται καθημερινά και το απόθεμα της στηρίζεται στην ανταπόκριση των επισκεπτών της. Οι μαθητές φέρνουν τα παλιά τους βιβλία και παίρνουν να διαβάσουν βιβλία που έφεραν οι συμμαθητές τους και οι φίλοι τους. Με λίγα λόγια αφήνεις ένα βιβλίο και παίρνεις ένα άλλο?Οι μαθητές ανταποκρίνονται και θεωρούν ότι είναι κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα.  Συγχαρητήρια στην κα. Παπαδοπούλου και στα παιδιά για την προώθηση της φιλαναγνωσίας!