Δίκτυο σχολείων διαμεσολάβησης

ΔΙΚΤΥΟ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗΣ
Οι Συμβουλευτικοί Σταθμοί Νέων Κυκλάδων, Δωδεκανήσου καθώς και το τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων Β/θμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου, συμμετέχουν από φέτος στο Πανελλήνιο Δίκτυο Σχολείων για τη Σχολική Διαμεσολάβηση, που ξεκινά με τη συμπόρευση των ΣΣΝ από τη Φλώρινα, την Αλεξανδρούπολη, τη Σάμο, το Βόλο και τα Τρίκαλα, με την συμμετοχή 26 σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από 13 νησιά του Νοτίου Αιγαίου.
Τα νησιά του Ν. Αιγαίου που συμμετέχουν στο ΔΙΚΤΥΟ είναι: Άνδρος, Αστυπάλαια, Ανάφη, Κως, Πάρος, Νάξος, Ρόδος, Λέρος, Τήνος, Κάρπαθος, Σύρος, Σύμη, Φολέγανδρος.

Το Γυμνάσιο-Λ.Τ. Αστυπάλαιας αποτελεί μέλος αυτού του δικτύου με απώτερο στόχο να διδάξει στα παιδιά την επίλυση συγκρούσεων, την ειρηνική συνύπαρξη, το σεβασμό στα ανθρώπινα δικαιώματα και τη διαφορετικότητα, την ενεργητική ακρόαση. Ο θεσμός της σχολικής διαμεσολάβησης ενισχύει τη συμμετοχή και την ανάληψη ευθύνης από την πλευρά των μαθητών/τριών καθιστώντας τους πιο υπεύθυνους και ενεργούς.

Χαιρόμαστε πολύ που συμμετέχουμε στο δίκτυο αυτό μέσω του οποίου μόνο καλά πράγματα έχουμε λαμβάνειν.3hqdefault