Σχέδιο εκκένωσης κτιρίου σε περίπτωση σεισμού 2021-22

ΣΧΟΛΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ 2021-22

Στη διαδικασία εκκένωσης όλοι οι εκπαιδευτικοί είναι υπεύθυνοι για την εκκένωση της αίθουσας στην οποία διδάσκουν την ώρα του σεισμού, σύμφωνα με τις οδηγίες που υπάρχουν στο Σχολικό Σχέδιο Έκτακτης Ανάγκης.

Μετά το πέρας της σεισμικής δόνησης εφαρμόζεται η διαδικασία εκκένωσης των αιθουσών ανά όροφο, ακολουθώντας την αρχή της εγγύτητας των αιθουσών σε σχέση με την έξοδο, δηλαδή εκκενώνονται πρώτα τα τμήματα και οι πτέρυγες που βρίσκονται πλησιέστερα στο κάθε κλιμακοστάσιο.

Πιο συγκεκριμένα:

• Τα τμήματα της Α΄ Γυμνασίου, Β΄ Γυμνασίου, της ηλεκτρονικής τάξης & της Γ΄ Γυμνασίου θα φύγουν από την κεντρική έξοδο του σχολείου με τη σειρά που αναφέρονται.
  • Η αίθουσα 5 (αίθουσα κατεύθυνσης), αίθουσα 4 (Α΄ Λυκείου), η αίθουσα μουσικής, η αίθουσα 1 (αίθουσα κατεύθυνσης), η αίθουσα 2 ( Γ΄ Λυκείου) & η αίθουσα 3 (Β΄ Λυκείου) θα φύγουν από την έξοδο του ισογείου με τη σειρά που αναφέρονται.
  • Τα εργαστήρια Εικαστικών, Πληροφορικής & Φυσικών Επιστημών θα φύγουν από τις πλαινές εξόδους του ισογείου με τη σειρά που αναφέρονται.
  • Ως πρώτος χώρος καταφυγής των μαθητών/τριών μετά το σεισμό οριοθετείται το κεντρικό προαύλιο, όπου θα γίνει & η καταμέτρηση τους. Σε περίπτωση μεγάλης καταστροφής θα χρησιμοποιηθεί το γήπεδο μπάσκετ και ο δρόμος κάτω από αυτό.
  • Ως δεύτερο χώρος καταφυγής ορίζεται ο ο κεντρικός δρόμος έξω από την είσοδο του σχολείο.
  • Οι μαθητές που κατά την εκδήλωση του σεισμού βρίσκονται μόνοι τους σε διαδρόμους, στο γυμναστήριο ή στις τουαλέτες θα πρέπει να προστατευτούν την ώρα της δόνησης τηρώντας τα ενδεδειγμένα μέτρα προστασίας.

Ακολουθεί σύνδεσμος με οδηγίες αντισεισμικής προστασίας από τον ΟΑΣΠ (Οργανισμός Αντισεισμικού Σχεδιασμού & Προστασίας).