Εσωτερικός Κανονισμός 2023-24

ΓΥΜΝΑΣΙΟ Λ. Τ. ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑΣ

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2023-24

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Ο «ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ» έχει σκοπό να συμβάλλει  στη διαμόρφωση ενός παιδαγωγικού και διδακτικού κλίματος το οποίο θα εξασφαλίζει τη συνεργασία των μελών της σχολικής κοινότητας, χωρίς εντάσεις και συγκρούσεις, με αμοιβαίο σεβασμό, με ανοχή και αναγνώριση. Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων επιθυμούν και επιδιώκουν με κάθε τρόπο τη συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων αλλά και τους εκπροσώπους των μαθητών/μαθητριών με γνώμονα πάντα το συμφέρον των μαθητών/μαθητριών και την απρόσκοπτη λειτουργία της σχολικής μονάδας.

Προσδοκία όλων μας μια δημιουργική και παραγωγική σχολική χρονιά.

1.ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΏΝ/ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ

• Οι μαθητές/τριες πρέπει να έχουν έρθει  στο  σχολείο και να έχουν συγκεντρωθεί στην αυλή μέχρι τις 8:10. Η παραμονή των μαθητών/τριών έξω από το σχολείο δεν επιτρέπεται.
  • Στις 8:15 κτυπά το κουδούνι  κι ακολουθεί η  πρωινή συγκέντρωση και προσευχή.
  • Όλοι οι μαθητές/ριες πρέπει να  παρευρίσκονται στην πρωινή συγκέντρωση του σχολείου γιατί κατά τη διάρκεια της πραγματοποιείται η προσευχή και ακολουθούν ανακοινώσεις.
  • Μετά την είσοδο του καθηγητή/ τριας στην τάξη η αίθουσα κλείνει. Οποιοσδήποτε μαθητής/τρια προσέρχεται μετά τον/την εκπαιδευτικό θα λαμβάνει απουσία. Μπορεί να παραμείνει εντός της τάξης ή διαφορετικά, αν δεν το επιθυμεί, θα απασχολείται από τη Δ/ντρια ή σε περίπτωση απουσίας της από άλλο εκπαιδευτικό.
  • Δεν επιτρέπεται η αυθαίρετη αποχώρηση από το σχολείο, χωρίς προηγούμενο σχετικό αίτημα που θα υποβάλει ο ίδιος ο κηδεμόνας τηλεφωνικά  και σχετική άδεια εξόδου από τη Διεύθυνση του σχολείου.
  • Οι αίθουσες καθ’ όλη τη διάρκεια των διαλειμμάτων παραμένουν κλειδωμένες. Οι μαθητές/ τριες οφείλουν να αποχωρούν από τις τάξεις τους, μόλις χτυπήσει το κουδούνι του διαλείμματος και κατόπιν υποδείξεως του διδάσκοντος, έχοντας φροντίσει να πάρουν μαζί τους τα απαραίτητα για το διάλειμμα αντικείμενα.

2. Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ

• Οι μαθητές/τριες  οφείλουν να συμπεριφέρονται με σεβασμό και ευγένεια προς τους  καθηγητές/ριες  αλλά και τους συμμαθητές/τριες τους.
  • Τα προβλήματα που προκύπτουν μεταξύ των μαθητών/τριών,  θα λύνονται με τη διαμεσολάβηση του/της υπεύθυνου καθηγητή/τριας του τμήματος και στη συνέχεια, αν αυτό κρίνει ο/η καθηγητής/ ρια ή ο μαθητής, εφ’ όσον δεν ικανοποιηθεί, από τη Διεύθυνση του σχολείου.
  • Δεν επιτρέπεται για οποιοδήποτε λόγο η χειροδικία, οι χειρονομίες, οι βωμολοχίες, οι προσβολές και γενικά οποιαδήποτε συμπεριφορά υποβαθμίζει την ανθρώπινη προσωπικότητα.
  • Οι μαθητές/τριες θα πρέπει να μη ρυπαίνουν το σχολικό χώρο αλλά και να σέβονται  τη  σχολική περιουσία, δηλαδή τα εποπτικά μέσα και τη λοιπή  υλικοτεχνική υποδομή. Φθορές, ζημίες, κακή χρήση, έλλειψη συντήρησης της  περιουσίας του σχολείου πρακτικά αποδυναμώνουν τις εκπαιδευτικές δυνατότητες  του σχολείου και παιδαγωγικά εθίζουν το μαθητή/τρια στην αντίληψη της απαξίωσης της  δημόσιας περιουσίας.
  • Η χρήση των κινητών τηλεφώνων και άλλων ηλεκτρονικών συσκευών που διαθέτουν συστήματα επεξεργασίας ήχου και εικόνας απαγορεύεται ρητά στο χώρο του σχολείου, σύμφωνα  με σχετική απόφαση του Υπουργείου Παιδείας. Η χρήση του κινητού θα τιμωρείται με μονοήμερη αποβολή.
  • Το κάπνισμα στους χώρους του  σχολείου απαγορεύεται επίσης σύμφωνα με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας.
  • Με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων οι 3 ωριαίες αποβολές θα ισοδυναμούν με μονοήμερη αποβολή.
  • Με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων οι μαθητές/τριες οφείλουν να έχουν φροντίσει για το κολατσιό τους & απαγορεύεται να παραγγέλλουν φαγητό κατά τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου.
  • Αποκλίσεις των μαθητών/τριών από τη δημοκρατική  συμπεριφορά, τους κανόνες του σχολείου, τους όρους της ισότιμης συμμετοχής στη ζωή του σχολείου, από τον οφειλόμενο σεβασμό στον/στην εκπαιδευτικό, στη σχολική  περιουσία, στο συμμαθητή/τρια, από όλα αυτά που το σχολείο θέτει ως κανόνες της  λειτουργίας του, πρέπει να θεωρούνται σχολικά παραπτώματα. Τα σχολικά παραπτώματα θα αντιμετωπίζονται από το σχολείο σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία και με γνώμονα την αρχή ότι η κατασταλτική αντιμετώπιση αυτών των φαινομένων πρέπει να είναι η τελευταία επιλογή, όμως δεν αποκλείεται ως παιδαγωγικό μέτρο.

3. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ- ΑΠΟΥΣΙΕΣ

Η φοίτηση των μαθητών/τριών πρέπει να είναι τακτική και η παρακολούθηση όλων των μαθημάτων ανελλιπής και όχι επιλεκτική. Οι απουσίες των μαθητών/τριών και οι συνέπειες αυτών, όπως προβλέπονται από την ισχύουσα νομοθεσία,  είναι ένα σοβαρότατο θέμα το οποίο πρέπει να αντιμετωπίζεται από κοινού από το σχολείο και την οικογένεια. Για τους λόγους αυτούς κάθε γονέας οφείλει να παρακολουθεί τακτικά το ηλεκτρονικό του ταχυδρομείο ώστε να λαμβάνει γνώση για τις απουσίες του/της μαθητή/μαθήτριας όπως αυτές καταχωρούνται στην ηλεκτρονική πλατφόρμα λειτουργίας σχολείων myschool.

Ο  Γονέας-Κηδεμόνας δικαιούται να έχει πλήρη, τακτική και υπεύθυνη ενημέρωση για το μαθητή/τρια,  αλλά οφείλει και ο ίδιος να ενημερώνει το σχολείο για θέματα που μπορεί να επηρεάζουν την επίδοση ή τη συμπεριφορά του μαθητή/τριας στο σχολείο.

Θα ήταν σκόπιμο ο κηδεμόνας κάθε μαθητή/τριας να προσέρχεται στο σχολείο για την τακτική ενημέρωσή του σχετικά με την  επίδοση, επιμέλεια, φοίτηση και συμπεριφορά του μαθητή/τριας σύμφωνα με το Πρόγραμμα Ενημέρωσης των Κηδεμόνων που ανακοινώνεται από το σχολείο στην αρχή του  διδακτικού έτους και αναρτάται στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Θεωρούμε ότι η καλή συνεργασία των κηδεμόνων των μαθητών/τριών με τους διδάσκοντες του σχολείου είναι βασικός παράγοντας του θετικού και υποστηρικτικού κλίματος που χρειάζονται οι μαθητές/τριες και επενδύουμε σ’ αυτό.