Μετακίνηση στη Φλωρεντία

Επιμόρφωση με άρωμα Φλωρεντίας

Μετά την επιτυχημένη αρχή στη Βαρκελώνη ακολούθησε η μετακίνηση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας στη Φλωρεντία. Όλα αυτά στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ1 σε συνεργασία με το ΙΚΥ. Oι κ. Γκίκας Εμμανουήλ, Σκαντζής Αργύριος & Σταύρου Φώτιος παρακολούθησαν το επιμορφωτικό σεμινάριο με τίτλο «Social Media in the Classroom» το οποίο διοργανώθηκε από το φορέα Europass Teacher Academy. Η επιμόρφωση περιλάμβανε γνωριμία με τα βασικά μέσα κοινωνικής δικτύωσης & τον τρόπο με τον οποίο δύνανται να τα χρησιμοποιήσουν προς όφελος της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Οι συνάδελφοι βίωσαν μια εμπειρία ζωής & εμπλούτισαν τις γνώσεις τους. Γύρισαν πίσω ενθουσιασμένοι & μοιράστηκαν μαζί μας τα «θέλω» τους & τα «μπορώ» τους. Επέστρεψαν αποφασισμένοι να εφαρμόσουν στην πράξη τα όσα διδάχτηκαν ώστε οι μαθητές/τριες να αποκομίσουν τα μέγιστα. Με θετική διάθεση να αξιοποιήσουν τα εργαλεία-μέσα κοινωνικής δικτύωσης εμπλουτίζοντας τη διαδικασία μάθησης. Απώτερος στόχος να προωθήσουν την ενεργό συμμετοχή & αυτονομία των μαθητών/τριών.

Μπορεί οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας να αποχαιρέτησαν τη Φλωρεντία αλλά το ταξίδι της γνώσης τόσο για εκείνους όσο & για τη μαθητική μας κοινότητα τώρα ξεκινά!

Η εικόνα ίσως περιέχει: 4 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα στέκονται
Η εικόνα ίσως περιέχει: 4 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα κάθονται και εσωτερικός χώρος
Η εικόνα ίσως περιέχει: 3 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα κάθονται και οθόνη