Mετακίνηση στο Βερολίνο

Η τρίτη κινητικότητα, στο πλαίσιο της μετακίνησης εκπαιδευτικών Εrasmus+ KA1 με τη στήριξη του ΙΚΥ, έλαβε τέλος. Η επιμορφωτική μας περιήγηση στο Βερολίνο αποτέλεσε μια αξέχαστη εμπειρία. Ήλθαμε σε επαφή με συναδέλφους από τη Φινλανδία & την Ισπανία ανταλλάσσοντας γνώμες, εμπειρίες & καλές πρακτικές. Άνθρωποι με άλλη κουλτούρα & προσλαμβάνουσες, εκπαιδευτικά συστήματα διαμετρικά αντίθετα, διαφορετικά βιώματα όσον αφορά την εκπαιδευτική καθημερινότητα & πραγματικότητα. Κοινός μας παρανομαστής, όμως, η αγάπη για τη διδασκαλία, η ειλικρινής διάθεση προσωπικής βελτίωσης & η ανάγκη εισαγωγής νέων τεχνικών & μεθόδων στην εκπαιδευτική διαδικασία. Ώστε η σχολική πραγματικότητα να προσελκύσει τα παιδιά αλλά & τους δασκάλους.
Το εκπαιδευτικό μας πρόγραμμα έφερε τον τίτλο « Classroom Management Solutions for Teachers: new methodologies, effective motivation, cooperation and evaluation strategies». Γνωρίσαμε τις τεχνικές & τα εργαλεία συνεργατικής μάθησης. Αποκτήσαμε τις απαραίτητες γνώσεις & δεξιότητες για να οργανώσουμε μια αντίστροφή τάξη (flipped classroom). Εξοικειωθήκαμε με νέες μεθόδους αξιολόγησης των μαθητών/τριών. Επιπρόσθετα με τις δεξιότητες που αποκτήσαμε είμαστε σε θέση να εφαρμόσουμε τη μέθοδο «Project Based Learning» στη διδασκαλία μας.
Καθοδηγητής & οδηγός αυτής της όμορφης & συνεκτικής ομήγυρης ο κ. Ιacopo Falciani εκ Φλωρεντίας ορμώμενος. Ένας εξαιρετικός δάσκαλος με γνώσεις & γνήσιο ενδιαφέρον για τα προβλήματα που ο καθείς αντιμετωπίζει στο εκπαιδευτικό πλαίσιο της χώρας του. Πρόθυμος να λύσει απορίες χωρίς διάθεση να κρίνει. Μας προσέφερε μια επιμορφωτική εβδομάδα βιωματικής μάθησης & ενεργούς ακρόασης.
Όπως λέει & το γνωστό τραγούδι. Λονδίνο, Άμστερνταμ ή Βερολίνο. Η τελευταία στάση μας, λοιπόν, το Βερολίνο. Ανατολικό & Δυτικό. Ένας κύκλος έκλεισε για τους εκπαιδευτικούς του Γυμνασίου-Λ.Τ. Αστυπάλαιας. Ένας κύκλος εκπαίδευσης, γνωριμιών, γεύσεων, ήχων & κοινών συχνοτήτων.
Μάθαμε, γελάσαμε, συνεργαστήκαμε, προβληματιστήκαμε. Μα πάνω από όλα βιώσαμε. Όλοι μαζί. Ως ομάδα. Σε αυτό το ομαδικό πνεύμα των κοινών συνιστωσών συνεχίζουμε. Γκρεμίζουμε τα τείχη. Δημιουργούμε μια κοινή συνισταμένη. Ανάμεσα σε μαθητές/τριες, δασκάλους & γονείς. Τα μεγάλα & ωραία έπονται. Ο κύκλος μεγαλώνει & όλους τους καλούς χωρεί.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 5 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, κοντινό πλάνο και εσωτερικός χώρος
Η εικόνα ίσως περιέχει: 6 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, εσωτερικός χώρος
Η εικόνα ίσως περιέχει: 3 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, εσωτερικός χώρος
Η εικόνα ίσως περιέχει: 3 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα στέκονται και εσωτερικός χώρος