Επιμόρφωση για φυσικές επιστήμες

Το Γυμνάσιο-Λ.Τ. Αστυπάλαιας φιλοξένησε τον κ. Γιάννη Παπαδάκη, φυσικό (ΠΕ04.01) & υπεύθυνο του ΕΚΦΕ (Εργαστηριακού Κέντρου Φυσικών Επιστημών) Κω. Το ΕΚΦΕ Κω υπάγεται στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου. Τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) είναι κέντρα έρευνας, τεχνικής και παιδαγωγικής υποστήριξης της εργαστηριακής διδασκαλίας των μαθημάτων Φυσικών Επιστημών και σύμβουλοι για την οργάνωση των σχολικών εργαστηρίων σε επίπεδο Νομού.

Ο κύριος Παπαδάκης εκτέλεσε, για δυο συναπτές ημέρες, πειράματα Φυσικής, Χημείας & Βιολογίας στο εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του σχολείου μας με παρόντες εκπαιδευτικούς & μαθητές/τριες.

Ήταν μια εποικοδομητική επίσκεψη από την οποία τόσο οι εκπαιδευτικοί όσο & οι μαθητές/τριες αποκόμισαν πολλά οφέλη. Να ευχαριστήσουμε τον κ. Παπαδάκη για την ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα επιμόρφωση & την πολύπλευρη εκπαίδευση που μας προσέφερε αλλά & να τον συγχαρούμε για την άρτια επιστημονική του κατάρτιση.

Επιπρόσθετα να συγχαρούμε τους συναδέλφους κ. Γκίκα Εμμανουήλ (ΠΕ04.01) & κ. Γυφτοκώστα Κωνσταντίνο (ΠΕ04.01) για την αδιάλειπτη παρουσία τους & για την υποδοχή την οποία επιφύλαξαν στον εκλεκτό μας καλεσμένο.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 4 άτομα, άτομα κάθονται, πίνακας και εσωτερικός χώρος