Eπιμόρφωση σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας

Το Γυμνάσιο-Λ.Τ. Αστυπάλαιας φιλοξένησε στο χώρο του ένα ιδιαίτερο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με επίκεντρο τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας (αιολική & ηλιακή ενέργεια). Η κ. Αγγελική, απεσταλμένη εκπαιδεύτρια του Stem Education, ήρθε κοντά μας φέρνοντας μαζί της πακέτα εκπαιδευτικού υλικού ανανεώσιμων πηγών ενέργειας. Παρουσίασε εύληπτα & κατανοητά τις δραστηριότητες του προγράμματος.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με το πρόγραμμα, συμμετείχαν ενεργά και παρουσίασαν με υπερηφάνεια τις κατασκευές τους. Το σχολείο μας με μεγάλη χαρά έγινε αποδέκτης δωρεάς 12 πακέτων εκπαιδευτικού υλικού ανανεώσιμων πηγών ενέργειας , τα οποία θα μπορούν οι μαθήτριες/ές αλλά και οι καθηγητές μας να χρησιμοποιούν κατά τη διάρκεια της νέας χρονιάς.

Λίγα λόγια για να καταλάβετε τι εστί Stem. Ο STEM Education (Οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, Επιστήμης, Τεχνολογίας & Μαθηματικών) αναπτύσσει ολοκληρωμένα εκπαιδευτικά προγράμματα για όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Το εκπαιδευτικό περιεχόμενο στηρίζεται σε προγράμματα κάποιων από τα εγκυρότερα πανεπιστήμια του κόσμου (MIT, Carnegie Mellon, Tufts). Ο όρος “STEM” [Science, Technology, Engineering and Mathematics] είναι το ακρωνύμιο το οποίο χρησιμοποιείται κυρίως από άτομα σχετικά με την εκπαιδευτική πολιτική, για τα πεδία που αναφέρονται στις Φυσικές Επιστήμες, την Τεχνολογία, την Επιστήμη των Μηχανικών και τα Μαθηματικά.

Συμμεριζόμαστε την άποψη του Stem ότι οι μαθήτριες/ές θα πρέπει να εκπαιδευτούν ώστε να αντιληφθούν ότι η δική τους ευημερία εξαρτάται από την ποιότητα του πλανήτη και η όποια εκπαίδευσή τους θα πρέπει να περιλαμβάνει την εκπαίδευση σε θέματα όπως: την προσαρμογή στην κλιματική αλλαγή, τη διατήρηση της εναπομένουσας βιοποικιλότητας, την προστασία και την πρόσβαση σε πηγές νερού κλπ, ώστε οι μαθήτριες/ές να μπορούν να αντιμετωπίζουν τέτοια θέματα-προκλήσεις τα οποία όμως έχουν περιβαλλοντικές, κοινωνικοοικονομικές και πολιτικές επιδράσεις. Ένα έθνος με βαθιές γνώσεις όχι μόνο διαβάζει αλλά υπολογίζει, εξετάζει και καινοτομεί.
Είναι σημαντικό κάθε παιδί να αναπτύξει τις προσωπικές του δεξιότητες σε ένα ευνοϊκό γι’ αυτό περιβάλλον μάθησης. Είναι εξίσου σπουδαίο τα παιδιά μας να εκπαιδεύονται για να καινοτομήσουν. Καινοτόμες πρακτικές & κατασκευές οδηγούν σε μια ισχυρή συνολική οικονομία.

Είμαστε ιδιαίτερα ευτυχισμένοι για την επιλογή του σχολείου μας όσον αφορά την υλοποίηση του προγράμματος Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας και για τις δυνατότητες που προσφέρονται στα παιδιά μας. Είμαστε ακόμη πιο χαρούμενοι όταν βλέπουμε την ικανοποίηση στα μάτια των μαθητριών/ών μας. Τα χαμόγελα στα παιδικά τους πρόσωπα τα λένε όλα. Αυτό μας αρκεί και μας δίνει δύναμη για να προσπαθήσουμε ακόμη περισσότερο ώστε να κατακτούμε όλο και πιο ψηλές κορυφές.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα στέκονται, παπούτσια, παιδί και υπαίθριες δραστηριότητες
Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, στέκεται, παπούτσια και υπαίθριες δραστηριότητες
Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα στέκονται, παπούτσια και υπαίθριες δραστηριότητες
Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, άτομα κάθονται και παιδί