Εκδρομή 2018-19 Νάξος

Εκπαιδευτική εκδρομή του σχολείου μας στη Νάξο

Το Γυμνάσιο-Λ.Τ. Αστυπάλαιας επισκέφτηκε το νησί της Νάξου από τις 9-11 Απριλίου 2019 στο πλαίσιο αδελφοποίησης με το Γυμνάσιο Τραγαίας Νάξου. Τα παιδιά μας χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς στον αυλόγυρο του Γυμνασίου Τραγαίας & περιηγήθηκαν στο χώρο του σχολείου.

Επιπρόσθετα επισκεφτήκαμε το 2ο Γυμνάσιο Νάξου το οποίο μας επιφύλαξε μια όμορφη έκπληξη. Οι μαθητές/τριες του 2ου Γυμνασίου Νάξου μας ξενάγησαν στο χώρο του κάστρου αφού πρώτα μας έκαναν μια φοβερή παρουσίαση σχετική με την ιστορία του Ενετικού Κάστρου μέσα στο χώρο της μονής των Ουρσουλινών.

Τα παιδιά μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το παραδοσιακό λιοτρίβι στο Δαμαλά της Νάξου & το εργαστήριο κεραμικής του βιρτουόζου αγγειοπλάστη κ. Μανώλη Λιμπερτά, να δουν την Πορτάρα, τον κούρο στους Μέλανες & τον κούρο του Απόλλωνα, να ξεναγηθούν στον αρχαίο ναό της θεάς Δήμητρας στο χωριό Σαγκρί καθώς και στο αντίστοιχο μουσείο. Η κυρία Αναστασία υπήρξε υπέροχη ξεναγός του μουσείου & την ευχαριστούμε θερμά.Επιπρόσθετα τους δόθηκε η δυνατότητα να περιηγηθούν στο χωριό Κόρωνος από όπου κατάγεται ο αγωνιστής της Δημοκρατίας Νικηφόρος Γ. Μανδηλαράς.

Φωτογραφήθηκαν στην κεντρική πλατεία της Απειράνθου & έλαβαν πληροφορίες ιστορικού ενδιαφέροντος σχετικά με τον Πύργο του Ζευγώλη. Ξεναγήθηκαν στο ποτοποιείο Βαλληνδρά στο Χαλκί & έμαθαν πώς παράγεται το λικέρ κίτρο.

Άξιοι συνοδοιπόροι σε αυτό το όμορφο ταξίδι οι συνάδελφοι κ. Λασπά Άννα & κ. Σταύρου Φώτιος. Συνοδεύσαμε μαθητές/τριες οι οποίοι επέδειξαν υποδειγματική συμπεριφορά κάνοντας μας χαρούμενους & υπερήφανους.

Μια εκδρομή γεμάτη γέλια, χρώματα, αρώματα, ακούσματα, γεύσεις & εμπειρίες. Γυρίσαμε πίσω έχοντας αποτυπώσει χιλιάδες εικόνες στα μάτια & στην ψυχή μας. Δώσαμε την υπόσχεση στον εαυτό μας ότι κάποια στιγμή θα βρεθούμε ξανά στα ίδια μέρη.

Και του χρόνου, λοιπόν, με υγεία!

Η εικόνα ίσως περιέχει: 15 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, υπαίθριες δραστηριότητες