Αδελφοποίηση με το Γυμνάσιο Τραγαίας Νάξου

Όταν τα όνειρα γίνονται πραγματικότητα & τα λόγια πράξεις

Τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο. Όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Στην πορεία της ζωής μας θα συναντήσουμε πολλούς & διαφορετικούς ανθρώπους. Κάποιες συναντήσεις θα είναι σίγουρα μαγικές.

Αστυπάλαια. Καλοκαίρι 2018. Το συναπάντημα μου με τον κ. Αδαλή Δημήτριο (Δ/ντή του Γυμνασίου Τραγαίας Νάξου) έμελλε να σταθεί σημαδιακό. Η κουβέντα που είχαμε μας οδήγησε σε μια κοινή σκέψη που μας έκανε να χαμογελάσουμε. Αδελφοποίηση των σχολείων μας & των νησιών μας. Δώσαμε τα χέρια & υποσχεθήκαμε ότι δε θα μείνουμε στα λόγια. Θα κάνουμε τη σκέψη πράξη.

Αστυπάλαια. Οκτώβριος 2018. Αρχή της νέας σχολικής χρονιάς. Οι γονείς & οι κηδεμόνες ενημερώνονται για το ενδεχόμενο αδελφοποίησης του σχολείου μας με το σχολείο της Νάξου. Αγκαλιάζουν την προσπάθεια των εκπαιδευτικών του σχολείου μας με μεγάλη χαρά.

Φεβρουάριος 2019. Τα δυο σχολεία αδελφοποιούνται & συμμετέχουν μαζί σε ένα πρόγραμμα eTwinning με τον τίτλο «Δωδεκάνησα & Κυκλάδες μια αγκαλιά». Στόχος του προγράμματος να έλθει η μαθητική & εκπαιδευτική κοινότητα της Αστυπάλαιας & της Νάξου κοντά & κατ΄επέκταση να ενδυναμώσουν οι σχέσεις των δυο νησιών.

Μέσω της αδελφοποίησης αυτής τα δικά μας παιδιά θα επισκεφτούν τη Νάξο & αντίστοιχα οι Ναξιώτες μαθητές/τριες θα ταξιδέψουν από τις Κυκλάδες στα Δωδεκάνησα για να γνωρίσουν το σχολείο μας & το νησί μας.

Κατά τη διάρκεια της δικής μας επίσκεψης στο κυκλαδίτικο νησί οι μαθητές/τριες μας θα χορέψουν τους παραδοσιακούς χορούς της Αστυπάλαιας αλλά & ναξιώτικους χορούς που διδάσκονται στον Πολιτιστικό & Μορφωτικό Σύλλογο Αστυπάλαιας. Σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσουμε τον Π.Μ.Σ.Α. για την αμέριστη βοήθεια του. Επιπρόσθετα τα παιδιά μας θα μιλήσουν για το νησί τους & θα προσφέρουν τοπικά εδέσματα. Οι Ναξιώτες μαθητές/τριες θα μας ξεναγήσουν σε σημεία ιστορικού, αρχαιολογικού & θρησκευτικού ενδιαφέροντος φέρνοντας μας σε επαφή με τις ομορφιές του τόπου τους. Θα οργανωθούν αθλητικές δραστηριότητες όπου θα συμμετέχουν οι μαθητές/τριες & των δύο σχολείων.

Δωδεκάνησα & Κυκλάδες μια αγκαλιά. Κυκλάδες & Δωδεκάνησα μια μεγάλη παρέα. Bρισκόμαστε στην απαρχή μιας αδελφοποίησης που μόνο όμορφα πράγματα έχει να φέρει.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.