Πανελλήνιος Μαθηματικός Διαγωνισμός Ευκλείδης

Το Γυμνάσιο-Λ.Τ. Αστυπάλαιας, σήμερα 14/2/2019, βρίθει από υπερηφάνεια για τη μαθήτρια της Β΄ Γυμνασίου, Μαρία-Πορταίτισσα Καλή. Η Μαρία, μετά τη μεγάλη της επιτυχία στο διαγωνισμό «Θαλής», συνέχισε συμμετέχοντας στον πανελλήνιο μαθηματικό διαγωνισμό «Ευκλείδης» που οργανώνει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία. Κατάφερε να διακριθεί & σε αυτόν & να είναι μια από τις επιτυχούσες. Τα λόγια σε αυτές τις περιπτώσεις είναι περιττά.

Η επιτυχία της Μαρίας σκόρπισε χαμόγελα χαράς & ικανοποίησης στο μικρό μας σχολείο. Ένα παιδί που κατάφερε να διακριθεί κατακτώντας μια θέση ανάμεσα σε μαθητές/τριες ηχηρών ιδιωτικών σχολείων. Μια μαθήτρια με πείσμα & επιμονή προερχόμενη από ένα ταπεινό δημόσιο σχολείο. Μια μαθήτρια που παθιάζεται με τα Μαθηματικά & στηριζόμενη στις δικές της δυνάμεις, πρωτίστως, κατάφερε να πετύχει μια μεγάλη διάκριση.

Συνοδοιπόροι σε αυτήν την προσπάθεια οι γονείς της μαθήτριας οι οποίοι στέκονται πάντα δίπλα της σε κάθε αγώνα με συνέπεια & αγάπη ανεξάντλητη. Δίπλα στη Μαρία όλη η εκπαιδευτική κοινότητα & κυρίως ο κ. Σκαντζής Αργύριος, ο μαθηματικός του σχολείου μας. Η βοήθεια του κ. Σκαντζή προς τη μαθήτρια υπήρξε καταλυτική. Πάντα παρών για να βοηθήσει, να ενθαρρύνει, να στηρίξει. Με ανιδιοτέλεια & αγάπη.

Από το πρωί το σχολείο μας είναι δέκτης συγχαρητηρίων από συναδέλφους άλλων σχολείων τόσο όμορων όσο & πιο απομακρυσμένων. Τους ευχαριστούμε θερμά όλους/όλες.

Η Μαρία, ένα παιδί με ήθος, ακεραιότητα & συνέπεια αποτελεί την τρανή απόδειξη ότι ο συνδυασμός του χαρίσματος & της σκληρής εργασίας αποδίδει. Απέδειξε, επίσης, ότι οι πραγματικά χαρισματικοί μαθητές/τριες με μια δεδομένη κλίση μπορούν με τη στήριξη του δημόσιου σχολείου να φτάσουν πολύ ψηλά.

Η διάκριση της Μαρίας δικαιώνει το σχολείο μας, τους εκπαιδευτικούς & μας δίνει ώθηση για να προχωρήσουμε μπροστά. Μας κάνει να χαμογελάμε πλατιά. Ο αγώνας της Μαρίας συνεχίζεται στην επόμενη φάση & θα είμαστε κοντά της.

Μπορείτε εδώ να δείτε τα αποτελέσματα του διαγωνισμού που αφορούν τους συμμετέχοντες/ουσες μαθητές/τριες της Β΄Γυμνασίου:

Η εικόνα ίσως περιέχει: 3 άτομα