Διαγωνισμοί ταινιών μικρού μήκους

Το Γυμνάσιο-Λ.Τ. Αστυπάλαιας συμμετείχε σε διεθνείς μαθητικούς διαγωνισμούς ταινιών μικρού μήκους κατά το σχολικό έτος 2016-΄17 αποσπώντας βραβεία και διακρίσεις. Η ταινία μικρού μήκους με την οποία συμμετείχαμε είχε τίτλο: «Οι εθελοντές της Αστροπαλιάς» και αποτέλεσε προϊόν μαθητικής δημιουργίας σε συνεργασία με την « Άγονη Γραμμή Γόνιμη».

Στο σχολείο μας απονεμήθηκε το Β’ Βραβείο στην κατηγορία «Ταινία Τεκμηρίωσης» στον 7ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους «Cinema Διάβασες;». Επίσης απέσπασε το Α΄ Βραβείο καλύτερης ταινίας ντοκιμαντέρ στο 5ο Φεστιβάλ Μαθητικών Ταινιών Βορείου και Νοτίου Αιγαίου «Cineμάθεια». Στον ίδιο διαγωνισμό λάβαμε Βραβείο Απόδοσης Κειμένων και Βραβείο Μουσικής Επιμέλειας.

Μπορείτε να δείτε την ταινία μας στο ακόλουθο link: https://www.youtube.com/watch?v=G8fhi6RQaaA

Είμαστε πολύ συγκινημένοι . Η ταινία των παιδιών μας αγκαλιάστηκε με απέραντη αγάπη και το σχολείο μας, αν και μικρό και ταπεινό, κατάφερε να διακριθεί και να ακουστεί παντού. Σας ευχαριστούμε!