Ενημέρωση μαθητών για την οδική ασφάλεια

Απρ 202330

Την εβδομάδα που μας πέρασε πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μια από τις πλέον ενδιαφέρουσες αλλά και χρήσιμες δράσεις, στα πλαίσια του προγράμματος της Διεθνούς Αμνηστίας “Εγώ κι εσύ μαζί”. Το πρόγραμμα αφορούσε στα προβλήματα τα οποία αντιμετωπίζουν τα άτομα με κινητικά προβλήματα και στην ευαισθητοποίηση των μαθητών σε σχέση με την οδική ασφάλεια. Ο κ. Δημήτρης Αντωνίου, μετά από πρόσκληση της διευθύντριας κας Δάφνης Τρίγκα, παρουσίασε στους μαθητές την προσωπική του ιστορία σχετικά με το πως κατέληξε σε αναπηρικό αμαξίδιο στην ηλικία των 16 ετών, αφού παρασύρθηκε μπροστά από το σχολείο του από διερχόμενο όχημα, του οποίου ο οδηγός είχε χάσει τον έλεγχο.

Ο κ. Δημητρίου κατάφερε και συνεπήρε τόσο τους μαθητές όσο και τους εκπαιδευτικούς, με τον αυθεντικό τρόπο επικοινωνίας της σημασίας που έχει η οδική ασφάλεια και της προσοχής που οφείλουμε να δείχνουμε ως οδηγοί αυτοκινήτων, μοτοσυκλετών αλλά και ποδηλάτων. Το ψυχικό του σθένος, το οποίο τον οδήγησε, παρά τις δυσκολίες, στην ολοκλήρωση των πανεπιστημιακών του σπουδών, τη συγγραφή μιας σειράς βιβλίων, και τη διαρκή εκστρατεία ενημέρωσης σε διάφορα σχολεία της χώρας για τη σημασία της ασφαλούς οδήγησης, ενέπνευσε τους μαθητές, οι οποίοι τον παρακολουθούσαν προσηλωμένοι καθόλη τη διάρκεια της συνάντησης αυτής.

Η δράση ολοκληρώθηκε με τις ερωτήσεις των μαθητών στον προσκεκλημένο μας και τη δωρεάν διανομή βιβλίων εκ μέρους του, που αφορούσαν στην οδική ασφάλεια. Περισσότερες πληροφορίες για τον κ. Αντωνίου μπορούν να αναζητηθούν στην προσωπική του ιστοσελίδα: dimitrisantoniou.gr

2

1

3