Βιωματικά εργαστήρια για την οικολογία

Ιαν 20229

Την Τετάρτη, 22 Δεκεμβρίου, τα τμήματα Β1 και Β2 του σχολείου μας συμμετείχαν σε δίωρα βιωματικά εργαστήρια με τις κυρίες Μοτσιοπούλου Αθηνά και Τάνια Γκουζούμα από την οργάνωση “ΑΝΤΙΓΟΝΗ-Κέντρο Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης για το ρατσισμό, την οικολογία, την ειρήνη και τη μη βία”. Τα εργαστήρια πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο της σχολικής καμπάνιας “Κ.Α.Μ.Ε. και εσύ Zero Waste!”. Στόχος των εργαστηρίων και της καμπάνιας γενικότερα είναι η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών και της τοπικής κοινωνίας γενικότερα για το ζήτημα των απορριμμάτων, καθώς και η εκπαίδευση σε καλές πρακτικές για τη μείωσή τους, όπως η ανακύκλωση.  Στα βιωματικά αυτά εργαστήρια θα συμμετέχουν και οι μαθητές της Α τάξης. Ευχαριστούμε τις κυρίες Μοτσιοπούλου και Γκουζούμα και τις περιμένουμε για τα επόμενα εργαστήρια με τους μαθητές της Α γυμνασίου.

Viber 2021 12 23 08 09 43 363

από κάτω από: 2021-2022| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βιωματικά εργαστήρια για την οικολογία