Αιτήσεις για το πρόγραμμα της ενισχυτικής διδασκαλίας

Νοέ 202020

Κατόπιν σχετικής πληροφόρησης από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, σας ενημερώνουμε πως ξεκινάει η εφαρμογή του Προγράμματος Ενισχυτικής  Διδασκαλίας για το σχολικό έτος 2020-2021. Για το λόγο αυτόν καλούνται ι οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλλουν αίτηση για τη συμμετοχή των παιδιών τους σε αυτό. Οι αιτήσεις θα σταλούν ηλεκτρονικά στη διεύθυνση του σχολείου έως την Τρίτη 24-11-2020. Σχετικά με το θέμα έχει σταλεί και ηλεκτρονικό μήνυμα (email) σε όλους τους γονείς και κηδεμόνες του σχολείου.

Η Ενισχυτική Διδασκαλία αφορά στα μαθήματα:

1) Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

2) Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

3) Μαθηματικά,

4) Φυσική,

5) Χημεία,

6) Αγγλικά.

Σύμφωνα με την υπουργική απόφαση:

Στην Ενισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου που υστερούν στους ανωτέρω τομείς γνώσης με συνέπεια την αδυναμία αποδοτικής συμμετοχής τους στη διαδικασία της μάθησης ή μαθητές/τριες που επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους στα ανωτέρω μαθήματα.

από κάτω από: 2020-2021, Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αιτήσεις για το πρόγραμμα της ενισχυτικής διδασκαλίας