Ημέρα αθλητισμού 2019

Οκτ 20197

Η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου καθιερώθηκε με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Το 2019 προγραμματίστηκε για την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου. Βασική επιδίωξη της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, σύμφωνα με το Υπουργείο Παιδείας, είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν «να αποκομίζουν από την κάθε διοργάνωση τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης παιδείας, που ο αθλητισμός μπορεί να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης». Στο πλαίσιο εορτασμού της ημέρας οι μαθητές του γυμνασίου μας συμμετείχαν σε ομαδικά αθλήματα, αθλήθηκαν και διασκέδασαν.

από κάτω από: 2019-2020, Εκδηλώσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ημέρα αθλητισμού 2019