Στα πλαίσια της Ερευνητικής Εργασίας δημιουργήθηκαν το Α τετράμηνο του 2013-14 δυο ομάδες μαθητών της Α και Β Λυκείου αντίστοιχα με υπεύθυνους καθηγητές την κ. Κική Αναγνώστου κλάδου ΠΕ06 και τον κ.Παναγιώτη Δαφερέρα κλάδου ΠΕ03.

Η Α Λυκείου ασχολήθηκε με το θέμα της Ελιάς  ενώ η Β Λυκείου με την Τοπική Ιστορία του νησιού και την παράδοση της.

Μετα το πέρας των εργασιών οι υπεύθυνοι καθηγητές των project έμειναν αρκετά ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα αφού ικανοποιήθηκαν οι διδακτικοί στόχοι του συγκεκριμένου μαθήματος και προώθησαν τους μαθητές να δουλέψουν ομαδοσυνεργατικά.

Οι θεματικές ενοτητες στις οποίες οι μαθητές συγκέντρωσαν πληροφορίες αφού χωρίστηκαν σε μικρότερες ομάδες απο τους υπεύθυνους καθηγητές τους , είναι οι παρακάτω:

• Στο project της Α λυκείου:

Συνταγές

Εργασία

Ελαιόλαδο όλοι έχουμε σπίτι μας

• Στο project της Β λυκείου:

Ανθρωπογενές περιβάλλον--video

Εθνικό θαλάσσιο Πάρκο-  video-Μεσογειακή φώκια-MOm – Hellenic Society for the Study and Protection of the Monk seal

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΛΟΝΝΗΣΟΥ

Λαϊκή Παράδοση-ergasia-Πανηγύρια