Μαθήματα Αστρονομίας

Την φετινή σχολική χρονιά, έχουμε την τύχη να συνεργαζόμαστε με τον εκπαιδευτικό κ. Δρίβα, ο οποίος προσφέρει δωρεάν μαθήματα Αστρονομίας σε μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας που έχουν ενδιαφέρον γι αυτόν τον επιστημονικό τομέα. Υποδεχτήκαμε τον κ. Δρίβα στην αίθουσα “Τάκη Καρβέλη”, για ένα δια ζώσης μάθημα πάνω στην αυτοσχέδια ουράνια σφαίρα του και για παρατήρηση ουρανού με το τηλεσκόπιό του σε έναν μισοσυννεφιασμένο ουρανό. Ο λαμπερός Δίας με τους δορυφόρους του, ο Κρόνος και η Σελήνη μας τίμησαν με την παρουσία τους. Είχαμε μαζί μας επίσης εκπαιδευτικούς και μαθητές από τα Γυμνάσια της Ναυπάκτου, που θέλησαν να γνωρίσουν τους συμμαθητές του στα μαθήματα Αστρονομίας και να παρατηρήσουν τον ουρανό από το Αιτωλικό. Η επόμενη αστροπαρατήρηση στον ουρανό της Ναυπάκτου και πάλι στο Αιτωλικό κατά την Άνοιξη.