Αγιασμός σχολικής χρονιάς 2021-2022

Αγαπητοί μαθητές, αγαπητές μαθήτριες του σχολείου μας !!!

Τη Δευτέρα 13/09 σας περιμένουμε για το  νέο ξεκίνημα της σχολικής χρονιάς 2021-2022.

Σας ευχόμαστε μια χρονιά πλούσια από εμπειρίες, δημιουργική, χαρούμενη, αισιόδοξη.

Από τις 8:00 το πρωί θα μπορείτε να εισέρχεστε στο προαύλιο του σχολείου φορώντας τη μάσκα σας, από την Ανατολική είσοδο του προαυλίου. Εκεί θα σας υποδεχτούν οι καθηγητές σας.

Για να σας επιτραπεί η είσοδος στο σχολείο θα πρέπει να δείξετε στους καθηγητές σας, ένα από τα παρακάτω έγγραφα.

• Τη βεβαίωση εμβολιασμού εφόσον έχει πραγματοποιηθεί εμβολιασμός

ή

• Το αποτέλεσμα από τον αυτοδιαγνωστικό έλεγχο για COVID-19(εάν είναι αρνητικό)

ή

• Την βεβαίωση νόσησης από CoViD -19 εάν αυτό έχει συμβεί μέσα στο τελευταίο εξάμηνο.

Μετά από την είσοδό σας στο προαύλιο θα κατευθυνθείτε στις αίθουσες διδασκαλίας,  όπου θα παραλάβετε τα σχολικά βιβλία σας, γι αυτό καλό θα ήταν να έχετε μαζί σας τις σάκες σας. Μπορείτε να πάρετε ένα μέρος των βιβλίων και τα υπόλοιπα να τα αφήσετε στο θρανίο σας και να τα πάρετε την επομένη.

Χρήσιμες πληροφορίες

Από την Τετάρτη, 8/9 έχουν ξεκινήσει  τα φαρμακεία να χορηγούν δωρεάν  τα self test

Για την  πρώτη εβδομάδα του διδακτικού έτους, το τεστ πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο τη Δευτέρα 13/9
Γενικά τα self-test θα πραγματοποιούνται  δύο φορές την εβδομάδα, έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο.

Για την διαδικασία του αγιασμού ισχύει η εγκύκλιος  της περσινής χρονιάς Ο αγιασμός θα γίνει  στον αύλειο χώρο των σχολείων, με εκπροσώπους των εκπαιδευτικών και των μαθητών/τριών και στη συνέχεια ο ιερέας θα επισκεφθεί όλες τις αίθουσες της σχολικής μονάδας, όπου θα παρευρίσκονται οι λοιποί μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί.