Αρχική » Γενικά » Ενισχυτική διδασκαλία

Ημερολόγιο Σχολικού έτους 2023-24

Ημερολόγιο δημοσιεύσεων

Ενισχυτική διδασκαλία

Στο σχολείο μας, όπως κάθε χρόνο, θα λειτουργήσουν τμήματα Ενισχυτικής διδασκαλίας.

Στην Ενισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου που υστερούν  ή μαθητές/τριες που επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοση τους στα μαθήματα.:1) Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία 2) Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία 3) Μαθηματικά 4) Φυσική 5) Χημεία 6) Αγγλικά.

Το ωρολόγιο πρόγραμμα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας καθορίζεται ως εξής:

• Για την πρώτη τάξη Γυμνασίου: τρεις (3) ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρες Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3) ώρες Μαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική και δύο (2) ώρες Αγγλικά. Σύνολο έντεκα (11) ώρες.

• Για την δεύτερη τάξη Γυμνασίου: τρεις (3) ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρες Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3) ώρες Μαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική, μία (1) ώρα Χημεία και δύο (2) ώρες Αγγλικά. Σύνολο δώδεκα (12) ώρες.

• Για την τρίτη τάξη Γυμνασίου: τρεις (3) ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρες Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3) ώρες Μαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική, μία (1) ώρα Χημεία και δύο (2) ώρες Αγγλικά. Σύνολο δώδεκα (12) ώρες.

Τα μαθήματα γίνονται μετά το πέρας του κανονικού ωραρίου και, ειδικά για φέτος, προβλέπεται και εξ αποστάσεως διδασκαλία, αν παραστεί ανάγκη.

Για την οργάνωση των τμημάτων παρακαλούμε να συμπληρώσετε την συνημμένη υπεύθυνη δήλωση και να την αποστείλετε το συντομότερο με mail στο σχολείο.

Σε περίπτωση δυσκολίας για τη συμπλήρωση της υπεύθυνης δήλωσης, λόγω των συνθηκών, αρκεί προς το παρόν να αποστείλετε ένα mail με τα στοιχεία του μαθητή/τριας, την τάξη και τα μαθήματα που επιθυμεί να παρακολουθήσει.

Τα μαθήματα αναμένεται να ξεκινήσουν στα μέσα Δεκεμβρίου.

Για οποιαδήποτε απορία επικοινωνήστε με το σχολείο.

Ο Δ/ΝΤΗΣ

ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ