Αρχική » Γενικά » Διδακτική επίσκεψη σε έκθεση Φωτογραφίας

Ημερολόγιο Σχολικού έτους 2023-24

Ημερολόγιο δημοσιεύσεων

Διδακτική επίσκεψη σε έκθεση Φωτογραφίας

Την Παρασκευή 20.12.2019 οι μαθητές/τριες του Γ1 τμήματος του σχολείου μας, με το φιλόλογο Σπύρο Μηλίνη, πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Κέντρο Τέχνης Τζιόρτζιο ντε Κίρικο στην πόλη του Βόλου. Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλωσσικής διδασκαλίας και με αφορμή την ενότητα του σχολικού βιβλίου «Είμαστε όλοι ίδιοι, είμαστε διαφορετικοί», αποφασίστηκε το τμήμα να επισκεφτεί την έκθεση φωτογραφίας με τίτλο «Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή».

Είναι η πρώτη φορά που πέντε φωτογράφοι, διαφορετικής θρησκευτικής πίστης και πολιτιστικής παράδοσης, που όλοι όμως ζούνε στην ίδια μεγάλη και ιστορική Πόλη, συναντήθηκαν, ένωσαν την τέχνη τους, διασταύρωσαν τους πολιτισμούς τους και στέλνουν ένα κοινό μήνυμα. Συμπράττουν για το μήνυμα της ειρηνικής συνύπαρξης, του σεβασμού και της αγάπης για τον συνάνθρωπο που διαφέρει. Και το μήνυμα αυτό συμπυκνώνεται στις τρεις λέξεις: «Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή». Είναι οι τρεις ιερές ημέρες των τριών Αβραμιαίων μονοθεϊστικών Θρησκειών. Η Παρασκευή για το Ισλάμ, το Σάββατο για τον Ιουδαϊσμό και η Κυριακή για τον Χριστιανισμό. Οι μαθητές και οι μαθήτριες συμπλήρωσαν Φύλλο Εργασίας, συζήτησαν με τον εκπαιδευτικό τους στο φιλόξενο χώρο της έκθεσης και είχαν την ευκαιρία για ένα βιωματικό μάθημα σχετικά με τις έννοιες της διαφορετικότητας, της αλληλοκατανόησης και της συνύπαρξης των θρησκειών.