ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗ ΒΙΑ

Η 6η Μαρτίου έχει οριστεί ως πανελλήνια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού και της σχολικής βίας.

Στα πλαίσια της ημέρας αυτής οι εκπαιδευτικοί της Ειδικής Αγωγής Σαμαρά Β. και Ράλλη Ευστρ. με τους μαθητές που παρακολουθούν το τμήμα ένταξης οργάνωσαν μια δράση, όπου τα παιδιά παρακολούθησαν με ενδιαφέρον ένα video σχετικά με τον σχολικό εκφοβισμό και τη βία. Επακουλούθησε συζήτηση ανάμεσα στους εκπαιδευτικούς και στα παιδιά σχετικά με τη στάση του θύτη, του θύματος αλλά και τη στάση όσων παρευρίσκονται σε τέτοια περιστατικά και δεν αντιδρούν, μόνο παρακολουθούν. Συζήτησαν για τις ανθρωπιστικές αξίες  που πρέπει να διέπουν τις ζωές των παιδιών, όπως είναι η συνεργασία, ο σεβασμός, η ανεκτικότητα, η ενσυναίσθηση και η διαλλακτικότητα. Με αυτές τις αξίες επιτυγχάνεται η ευρυθμία στη λειτουργία της σχολικής μονάδας και της κοινωνίας γενικότερα.

Συμπερασματικά μέσα απ΄αυτές τις δράσεις τα παιδιά ενημερώνονται, προβληματίζονται, συζητούν και μαθαίνουν.

20123 62494 21883 19867 89783