Διαγωνισμός μαθηματικών

Στις 16/2/16  ημέρα Τρίτη,  έγινε για δεύτερη  χρονιά  ο Μαθηματικός  Ασκησιομαραθώνιος  Διαγωνισμός  μεταξύ των 42 μαθητών  της Γ’ Γυμνασίου, του Γυμνάσιου μας και του Γυμνασίου  της Γέφυρας.

20160216_113502

20160216_112652

Ο Διαγωνισμός  έγινε σε ώρες λειτουργίας του σχολείου μας, σε ειδικά διαμορφωμένες αίθουσες , όπως  στις πανελλαδικές εξετάσεις. Έτσι οι μαθητές εξετάστηκαν για ένα τρίωρο σε διδαχθήσα  ύλη της Γ’ Γυμνασίου, χρησιμοποιώντας τετράδια  των επίσημων εξετάσεων με καλυμμένα τα ονόματά τους. Τα γραπτά εξετάστηκαν και βαθμολογήθηκαν από δύο καθηγητές Μαθηματικών του  Λυκείου μας  και στις 25/2/16, ημέρα Πέμπτη ανακοινώθηκαν τα ονόματα των τριών μαθητών που πρώτευσαν.Η απονομή των βραβείων, από δύο  βιβλία σε  κάθε μαθητή που αρίστευσαν, έγινε στο Γυμνάσιο της Γέφυρας μέσα σε ένα γιορτινό κλίμα. Όπως το Γυμνάσιό μας  ανέλαβε την διοργάνωση του διαγωνισμού  έτσι και το Γυμνάσιο της Γέφυρας ανέλαβε την διοργάνωση της βράβευσης.

Είμαστε εξαιρετικά ικανοποιημένοι από τα αποτελέσματα του διαγωνισμού.  Δύο μαθητές μας,  η  Βασιλάκογλου Παναγιώτα και ο Ζβεντζίδη Ανδρέα έχοντας βαθμολογία 98/100 μοιράστηκαν την 1η θέση και ο Μποζατζή Μίλτος  πήρε την 3η θέση με 92/100.Γενικά ο Μ.Ο.  των μαθητών μας που συμμετείχαν στο διαγωνισμό ήταν πολύ υψηλότερος από το Μ.Ο. του Γυμνασίου της Γέφυρας.

20160216_131500

20160216_131337

Συγχαρητήρια  στα παιδιά μας ευχαριστώντας και τον κ.Κουσουρνά Γεώργιο, το  μαθηματικό του σχολείου μας!!