Η θεατρική ομάδα στην παράσταση του ΚΘΒΕ “το Κύμα”

κυμα8

Την Τρίτη 16 Απριλίου 2013 επισκεφθήκαμε το Μικρό θέατρο της Μονής Λαζαριστών για να παρακολουθήσουμε τη θεατρική παράσταση του ΚΘΒΕ « Το Κύμα» του Ρον Τζόουνς σε σκηνοθεσία Γιάννη Ρήγα

κυμα5Όλη η υπόθεση βασίζεται στην παρακάτω ερώτηση:

Πώς είναι δυνατόν απλοί άνθρωποι να υποστηρίξουν ένα καθεστώς όπως αυτό του Ναζισμού;

Προσπαθώντας να απαντήσει σε αυτή την ερώτηση ενός μαθητή, ο καθηγητής Ρον Τζόουνς, εφήρμοσε ένα πείραμα σε ένα σχολείο της Καλιφόρνια το 1969.

Ένα πείραμα που στόχο είχε να αποδείξει ότι οι άνθρωποι μετατρέπονται εύκολα σε όχλο που μπορεί να χειραγωγηθεί. Ένα παιχνίδι ρόλων, που γρήγορα έλαβε τεράστιες διαστάσεις ξεφεύγοντας από κάθε έλεγχο. Το πείραμα πέτυχε, τα συμπεράσματα όμως ήταν τρομαχτικά, γιατί όσο υπάρχουν οι συνθήκες που μπορούν να στηρίξουν ένα ολοκληρωτικό καθεστώς, πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι πρόθυμοι να πιστέψουν και έτοιμοι να παρασυρθούν από ένα τέτοιο Κύμα.