«Εξετάσεις:sos!!!»

Όχι ,δεν πρόκειται να σας δώσουμε σε αυτό το άρθρο τα SOSθέματα των εξετάσεων.Θα σας δώσουμε όμως κάποιες SOSσυμβουλές, για να μπορέσετε να επιβιώσετε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο,  στις εξετάσεις.Πιο συγκεκριμένα:

wiki_1

1. Δε χρειάζεται άγχος!Αυτό που χρειάζεται είναι μεθοδικό διάβασμα.
  2. Ο καλός ύπνος βοηθάει στις διανοητικές επιδόσεις.Συγκεκριμένα οι μαθητές χρειάζονται γύρω στις 7 με 8 ώρες ύπνου.
  3. Επειδή το διάβασμα οδηγεί στην κατανάλωση θερμίδων είναι πολύ σημαντική η καλή διατροφή.Φροντίστε να τρώτε πολλά φρούτα, λαχανικά, πίνετε χυμούς και φάτε λίγη σοκολάτα, που βοηθάει στην καλή λειτουργία της μνήμης.
  4. Εξετάσεις δε σημαίνει ότι διαβάζω ασταμάτητα αλλά κάνω κι ευχάριστα διαλείμματα, βλέποντας τους φίλους μας  ή οτιδήποτε μας ευχαριστεί, εφόσον έχουμε τελειώσει με το διάβασμά μας.
  5. Ιεραρχούμε τις ανάγκες μας και βέβαια αυτήν την περίοδο πρώτη προτεραιότητά μας είναι τα μαθήματα και οι εξετάσεις.
  6. Θετική σκέψη!Οι εξετάσεις κρατάνε 15 μέρες και μετά έρχεται το καλοκαίρι και το κλείσιμο του σχολείου!
  7. Τέλος, σε ό,τι κάνουμε, καλό είναι να υπάρχει και το χιούμορ.Αυτό αποδυναμώνει ό,τι μας φοβίζει και μας χαλαρώνει.Γι΄αυτό δέστε το ακόλουθο βιντεάκι.Σας το αφιερώνουμε και σας ευχόμαστε καλή επιτυχία, δύναμη και κουράγιο στις εξετάσεις!

2 σκέψεις στο “«Εξετάσεις:sos!!!»