«Ρούντι, ένα τυχερό σκυλάκι !»

Ήταν ένα συνηθισμένο πρωινό για τους μαθητές του σχολείου μας .Τη διαφορά έκανε μια αναπάντεχη συνάντηση. Ένα μικρό, άσπρο κουταβάκι που έψαχνε απεγνωσμένα κάποιον να το υιοθετήσει. Η Βάσω από το Α1 και ο Χρήστος από το Α2 το πήραν αγκαλιά και το έφεραν στο χώρο του σχολείου. Βρήκαν μία κούτα, το έβαλαν μέσα και ανέλαβε τη φροντίδα του ολόκληρο το Α2 !Του έδωσαν φαγάκι ,νερό και το έβαλαν σε μια ζεστή γωνιά μέσα στην τάξη. Και μετά άρχισε μια προσπάθεια για να βρεθεί μία ανάδοχη οικογένεια για το Ρούντι μας, το σκυλάκι μας. Πράγματι την επόμενη μέρα αρκετοί προσφέρθηκαν να το πάρουν, προηγούνταν όμως η Μαρία από το Α2 .Έτσι ο Ρούντι βρήκε μια στοργική οικογένεια που θα τον αγαπάει και θα τον φροντίζει, ενώ το Α2 έδωσε ένα μάθημα πολιτισμού σε όσους αδιαφορούν και φέρονται άσχημα στα ζώα. Γιατί όταν υπάρχει ενδιαφέρον και ευαισθησία πολλά προβλήματα παύουν να υφίστανται και βρίσκουν τη λύση τους!