Τη Δευτέρα 10/01/22  όλοι οι μαθητές (εμβολιασμένοι και μη)  θα προσέλθουν στο σχολείο έχοντας μαζί τους βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος selftest τελευταίου 24ωρου. Το επόμενο selftest θα γίνει έως 24 ώρες πριν την Τρίτη 12/01/22 και το μεθεπόμενο έως 24 ώρες πριν την Παρασκευή 14/01/22. Από την μεθεπόμενη εβδομάδα τα selftest θα γίνονται ΄’εως 24 ώρες πριν την Τρίτη και την Παρασκευή αντίστοιχα.

Αύριο Κυριακή θα ενημερωθείτε για τροποποίηση του προγράμματος εφόσον υπάρχουν απουσίες εκπαιδευτικών.

Υπενθυμίζουμε πως η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική τόσο στο κτίριο όσο και στα διαλείμματα στο προαύλιο και λόγω της έξαρσης της μεταδοτικότητας η μη χρήση μάσκας ή η μη σωστή χρήση μάσκας θα συνεπάγεται πλέον απομάκρυνση από το χώρο του σχολείου με ευθύνη του γονέα που θα καλείται να παραλάβει το παιδί του σε μία τέτοια περίπτωση.

Στο τέλος του άρθρου υπάρχει απόσπασμα από τη νέα υπουργική απόφαση που αναθεωρεί τα πρωτόκολλα τόσο για τα κρούσματα στο σχολείο όσο και για κρούσματα στην οικογένεια. Σας παρακαλούμε να το διαβάσετε προσεκτικά