Γράφει η κ Μαντζουράνη Σταματία

Με πολύ μεγάλη χαρά οι μαθητές της Β τάξης του Γυμνασίου Οβρυάς υποδέχτηκαν στο σχολείο τους, κατόπιν προσκλήσεως τους,την Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου, τον συγγραφέα Νίκο Αδάμ Βουδούρη, ο οποίος οργάνωσε γι’ αυτά ένα μικρό λογοτεχνικό εργαστήριο. Ο κ. Βουδούρης, συνεπικουρωντας το διδασκόμενο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, μίλησε στους μαθητές για την αξία της λογοτεχνικής ανάγνωσης, απάντησε σε ποικίλες ερωτήσεις για τον ίδιο και τον χαρακτήρα του έργου του, ενώ δημιούργησε ερεθίσματα στους ίδιους στο να ασκηθούν στη δημιουργική γραφή, δίνοντας υποθετικά σενάρια και καλώντας τους μαθητές να φτιάξουν τις δικές τους ιστορίες, κάτι στο οποίο ανταποκρίθηκαν όλοι άμεσα. Ο συγγραφέας συνέλεξε όλες τις παραγόμενες ιστορίες, και υποσχέθηκε ότι θα τις μελετήσει και θα στείλει στους μικρούς δημιουργούς τα σχόλια του, ανατροφοδοτωντας έτσι τη συνάντηση αυτή. Η εκδήλωση αυτή ήταν μία ευτυχής και δημιουργική στιγμή για το Γυμνάσιο μας, η οποία ελπίζουμε να επαναληφθεί σύντομα και για τις υπόλοιπες τάξεις.