“8ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός “Η νέα γενιά έρχεται το κάπνισμα φεύγει”

Στο πλαίσιο της προσπάθειας για την Πρόληψη του Καπνίσματος στη Μαθητική Κοινότητα, διοργανώνεται φέτος από το Ερευνητικό Εργαστήριο «George D. Behrakis» της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας και σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, το 11ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο «Παιδεία για έναν Κόσμο χωρίς Κάπνισμα» και ο 8ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός “Η νέα γενιά έρχεται το κάπνισμα φεύγει”.

Ποιοι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή:

Μαθητές Ε΄και ΣΤ΄ Δημοτικού, Ειδικών Σχολείων, Α΄, Β΄, και Γ΄ Γυμνασίου και της Α΄ Λυκείου (ΓΕΛ, ΕΠΑΛ), οι οποίοι καλούνται να δημιουργήσουν έργα ζωγραφικής, με θέμα «Η νέα γενιά έρχεται το κάπνισμα φεύγει» .

Τελική ημερομηνία υποβολής των έργων, είναι η 21η Ιανουαρίου 2022 και πρέπει να πληρούνται τα εξής:
• Τα έργα, θα αποστέλλονται ηλεκτρονικά ως συνημμένο αρχείο σε μορφή pdf, png ή jpeg
info@researchlab.gr (μπορείτε εάν θέλετε να κλειδώνετε το αρχείο με τα έργα και τις δηλώσεις των
μαθητών και να μας στέλνετε σε ξεχωριστό email τον κωδικό)
• Το email θα έχει θέμα «Για τον 8ο ΠΜΔ»
• Θα επισυνάπτεται η δήλωση συμμετοχής κάθε συμμετέχοντα σε ψηφιακή μορφή
συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη, από τον/την ασκούντα/ασκούσα την επιμέλεια του/της
μαθητή/τριας ότι δέχεται να δημοσιευτεί το έργο, σε ηλεκτρονικό ή έντυπο μέσο, σύμφωνα με τους όρους της προκήρυξης, η οποία περιλαμβάνει τα στοιχεία του/της μαθητή/τριας και του υπευθύνου εκπαιδευτικού και τα στοιχεία του σχολείου.
Τα διακριθέντα έργα θα δημοσιευτούν στην ιστοσελίδα www.smokefreegreece.gr.