Μαθητές σε Ρόλο Διπλωμάτη – Συμμετοχή του σχολείου μας

Η μαθήτρια της Α΄τάξης του σχολείου μας Κλεοπάτρα Σταματοπούλου συμμετείχε στην 3η Προσομοίωση Επιτροπών του Ο.Η.Ε. για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου – Μαθητές σε Ρόλο Διπλωμάτη.

Η μαθήτριά μας συμμετείχε με το ρόλο της  Δημοσιογράφου στις εργασίες της Επιτροπής η οποία  ασχολήθηκε διεξοδικά με το τεράστιο κοινωνικό ζήτημα των ΑμΕΑ και ειδικότερα “Ισότητα ενώπιον του Νόμου για τα  Άτομα με Ειδικές Ανάγκες”.

Αρθρογράφησε και πήρε συνέντευξη από δύο μέλη της Επιτροπής αυτής, την εκπρόσωπο της Λιθουανίας και τον εκπρόσωπο της Νέας Ζηλανδίας. Συσσώρευσε ανεκτίμητες εμπειρίες τις οποίες μετέφερε στις συμμαθήτριες και τους συμμαθητές της.

Οι εργασίες της 3ης Προσομοίωσης Επιτροπών του Ο.Η.Ε. για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου – Μαθητές σε Ρόλο Διπλωμάτη διεξήχθησαν στην Θεσσαλονίκη 14-16 Δεκεμβρίου 2018.