Κυνήγι Κρυμμένου Θησαυρού – 9/5/2011

Τη Δευτέρα 9/5/2011, πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές του Γυμνασίου μας ένα «Κυνήγι Κρυμμένου Θησαυρού», στην πόλη των Καλαβρύτων, βασισμένο στη Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού, η περίληψη των οποίων είναι:

• Τα παιδιά έχουν δικαίωμα να είναι με την οικογένειά τους ή με τα άτομα εκείνα που θα φροντίζουν  γι’ αυτά καλύτερα.
  • Τα παιδιά έχουν δικαίωμα σε ικανοποιητική τροφή και καθαρό νερό.
  • Τα παιδιά έχουν δικαίωμα σε ένα επαρκές βιοτικό επίπεδο.
  • Τα παιδιά έχουν δικαίωμα στην υγειονομική περίθαλψη.
  • Τα παιδιά με ειδικές ανάγκες έχουν δικαίωμα στην ειδική φροντίδα και εκπαίδευσή τους.
  • Τα παιδιά έχουν δικαίωμα στο παιχνίδι.
  • Τα παιδιά έχουν  δικαίωμα στη δωρεάν εκπαίδευση.
  • Τα παιδιά έχουν δικαίωμα να είναι ασφαλή και να μην βλάπτονται ή παραμελούνται.
  • Τα παιδιά δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται ως φτηνά εργατικά χέρια ή ως στρατιώτες.
  • Τα παιδιά πρέπει να έχουν το δικαίωμα να μιλούν τη δική τους γλώσσα και να έχουν τη δική τους θρησκεία και πολιτισμό.
  • Τα παιδιά έχουν το δικαίωμα να εκφράζουν τις απόψεις τους και να συγκεντρώνονται για να εκφράσουν τις απόψεις τους.

(UNICEF – U.K.)

Στη δράση αυτή συμμετείχαν και οι τρεις τάξεις του Γυμνασίου και οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την πόλη τους και παράλληλα να εστιάσουν στα δικαιώματα τους. Είναι χαρακτηριστική εξάλλου η φράση ενός Ρουμάνου Εκπαιδευτή Ε. Α. Δ., που μας τονίζει ότι  «Ίσως όλοι γεννηθήκαμε ξέροντας ότι έχουμε δικαιώματα – απλώς χρειάζεται να μας το υπενθυμίζουν».

Για την πραγματοποίηση του συγκεκριμένου παιχνιδιού, καθοριστική ήταν η συμβολή όλων των εκπαιδευτικών του σχολείου, ωστόσο κρίνεται αναγκαίο να γίνει ιδιαίτερη μνεία  στον κ. Α. Τσαβαλά, γνώστη της περιοχής, που μας τροφοδότησε με στοιχεία για την πόλη, τον κ. Κ. Μίχο για την πολύτιμη βοήθεια του στην σύνθεση των γρίφων και την κ. Π. Σύψα, χωρίς την συμβολή της οποίας η δράση δεν θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί.

Ξεχωριστές και ιδιαίτερες ευχαριστίες οφείλουμε να αποδώσουμε στον Δ/ντη του Γυμνασίου κ. Θ. Παναγόπουλο για την θετική του ανταπόκριση στην ιδέα αυτή, όπως και σε άλλες παρόμοιες και να τονίσουμε πως πάντα είναι ιδιαίτερα πρόθυμος να βοηθά με ενθουσιασμό και να διευκολύνει να ξεπερνιούνται οι εκάστοτε πρακτικές δυσκολίες.

Πάνω από όλους όμως, πρέπει να ευχαριστήσουμε ιδιαιτέρως, τους μαθητές και τις μαθήτριες του Γυμνασίου μας που «αγκάλιασαν» την ιδέα αυτή με ενθουσιασμό, συμμετείχαν και διασκέδασαν, αλλά κυρίως κινήθηκαν μέσα σ΄ένα περιβάλλον συνεργασίας και με ομαδικό πνεύμα.

Ευχαριστώ

Σταματάκη Χαρά