Αρχική » covid-19 (Οδηγίες)

covid-19 (Οδηγίες)

Σε αυτή τη σελίδα θα βρείτε οδηγίες, ενημερωτικά έντυπα κ.τ.λ. σε σχέση με τα μέτρα προστασίας και πρόληψης μετάδοσης του κορωνοϊού που θα ισχύουν κατά το νέο σχολικό/ακαδημαϊκό έτος.

ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Σχολικό έτος 2020-2021

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου μας,

Σας παρακαλούμε να συμβουλεύετε τα παιδιά σας να ακολουθούν πιστά τις οδηγίες λειτουργίας του σχολείου που οι καθηγητές τους, τους υποδεικνύουν  καθημερινά  μέσα στις σχολικές τάξεις και για τις οποίες μπορείτε και εσείς να ενημερωθείτε σε σχετικές ανακοινώσεις στον ιστότοπο το σχολείου μας στο Covid-19 (Οδηγίες).

Έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες ενέργειες και έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα για την προφύλαξη των παιδιών κατά την παραμονή τους στο σχολείο (τοποθέτηση αντισηπτικών έξω από κάθε αίθουσα, σαπούνι και χειροπετσέτες στις τουαλέτες, σχολαστικός καθαρισμός του σχολείου τόσο  κατά τη διάρκεια της λειτουργίας όσο και μετά τη λήξη των μαθημάτων από 2 καθαρίστριες).

Σχολαστικός καθαρισμός γίνεται και στο εργαστήριο πληροφορικής με ειδικά αντισηπτικά όσο και στις αίθουσες που διδάσκονται παιδιά από διαφορετικές τάξεις (τμήματα ένταξης, ξένων γλωσσών)

Η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική σε όλους τους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους  του σχολείου μας.

Το κυλικείο επαναλειτουργεί, και έχει τοποθετηθεί αντισηπτικό, αυτοκόλλητη σήμανση δαπέδου για την τήρηση αποστάσεων,  η οποία ελέγχεται με εφημερεύοντα καθηγητή ειδικά για το κυλικείο. Η υπεύθυνη του κυλικείου εφαρμόζει πιστά το πρωτόκολλο λειτουργίας  που έχει ορίσει ο ΕΟΔΥ. Ομοίως εφαρμόζεται και αυστηρό πρωτόκολλο για τη χρήση των WC από τους μαθητές.

Με  υπομονή και επιμονή στα μέτρα υγιεινής από όλους μας, θα τα καταφέρουμε .

ΟΔΗΓΙΕΣ – ΚΑΝΟΝΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Οδηγίες για μαθητές: mathainoumeasfaleis-checklist-gia-mathites

Οδηγίες για γονείς: mathainoumeasfaleis-checklist-gia-goneis

Διαδικτυακές ομάδες γονέων 2021