Βιογραφικό

Σπουδές

Πτυχίο Μαθηματικού, Πανεπιστήμιο Πατρών, 1994

MSc in Information Systems, University of Leeds, School of Computer Studies, 1995

Δημοσιεύσεις

1. Βασιλόπουλος Γ., Μετρώντας ισοσκελή τρίγωνα, 36ο Πανελλήνιο Συνέδριο Μαθηματικής Παιδείας, Λάρισα, 2019 (pdf)
  2. Βασιλόπουλος Γ., Πάσχου Α., Προετοιμασία μαθητών για τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής, 11ο Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής, Χαλκίδα, 2017 (pdf)
  3. Βασιλόπουλος Γιώργος, Βιωματική αλγοριθμική με παιχνίδια λογικής, 9ο Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής, Καστοριά, 2015 (pdf)
  4. Μπάρας Ι., Βασιλόπουλος Γ., Διδάσκοντας προγραμματισμό με τη χρήση εκπαιδευτικής ρομποτικής : Learning by doing, 8o Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής, Βόλος, 2014 (pdf)
  5. Γ. Βασιλόπουλος, Α. Πάσχου, Συντήρηση υπολογιστών και τοπικών δικτύων. Μια πρόταση για το Επαγγελματικό Λύκειο, 6ο Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής, Πάτρα, 2012 (pdf)
  6. Βασιλόπουλος Γ., Σχολικά εργαστήρια και εξελληνισμένο ΕΛ/ΛΑΚ, 7ο Πανελλήνιο Συνέδριο ΕΕΕΠ – ΔΤΠΕ, 2010 (pdf)
  7. Vasilopoulos G., Sdrolias L., “ERP system for the Food & Beverage Industry” (Σύστημα πληροφορικής διαχείρισης των επιχειρησιακών πόρων στη βιομηχανία τροφίμων και ροφημάτων), 2nd International Conference on Enterprise Systems and Accounting, Θεσσαλονίκη, 2005 (pdf)

Μαθήματα

1. Προετοιμασία μαθητών για τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής
  2. Προετοιμασία μαθητών για τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθηματικών (Θαλής, Ευκλείδης, Αρχιμήδης) στο Παράρτημα Καρδίτσας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας