Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Το σχολείο μας με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία πραγματοποίησε δράσεις με σκοπό την κατανόηση σε θέματα αναπηρίας και την κινητοποίηση υπέρ των δικαιωμάτων αξιοπρέπειας και ευημερίας των ατόμων με αναπηρία. Οι δράσεις αυτές περιελάμβαναν προβολή ταινίας μικρού μήκους και έπειτα ακολούθησε συζήτηση.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Παρασκευή σαπουνίων από τους μαθητές και μαθήτριες της Β΄Λυκείου.

Στα πλαίσια του μαθήματος της χημείας της Β΄ Λυκείου οι μαθητές και μαθήτριες του τμήματος συμμετείχαν στην παρασκευή σαπουνιών με πρώτη ύλη το ελαιόλαδο. Η μέθοδος που χρησιμοποιήθηκε ήταν η ψυχρή μέθοδος και ένα δείγμα της δουλειάς τους φαίνεται στην παρακάτω εικόνα.χωρίς τίτλο

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Τριήμερη σχολική εκδρομή στην Κόνιτσα.

Στα πλαίσια SSCN0669της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης πραγματοποιήθηκε στις 27 Απριλίου τριήμερη εκδρομή στο κέντρο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης της Κόνιτσας. Στην εκδρομή συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και μαθήτριες της Α και Β Λυκείου. Το θέμα του προγράμματος ήταν οι παραδοσιακοί οικισμοί και  περιλάμβανε επίσκεψη στη γέφυρα της Κόνιτσας, στον οικισμό Πυρσόγιαννη, στα Γιάννενα και στην Άρτα.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Αποτελέσματα της έρευνας για την ενδοσχολική βία στο σχολείο μας .

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα της έρευνας.

Αποτελέσματα.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Έρευνα για την ενδοσχολική βία και εκφοβισμό

Παρακαλούμε τους μαθητές του Γενικού Λυκείου Γαλαξιδίου να λάβουν μέρος στην έρευνα που διεξάγει το σχολείο μας για την ενδοσχολική βία. Θα πρέπει να συμπληρωθεί ηλεκτρονικά το παρακάτω ανώνυμο ερωτηματολόγιο και μη ξεχάσετε για την ολοκλήρωση του να πατήσετε υποβολή. Θα πρέπει να απαντήσετε σε όλες τις ερωτήσεις  που έχουν * ώστε να γίνει δεκτή η υποβολή. Σε αντίθετη περίπτωση κατά τη διαδικασία της υποβολής θα εμφανιστούν οι αναπάντητες ερωτήσεις μέσα σε κόκκινο πλαίσιο και θα πρέπει να απαντηθούν και αυτές ώστε να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

ερωτηματολόγιο

Η συμπλήρωση του ερωτηματολογίου θα πρέπει να γίνει με υπευθυνότητα ώστε να προκύψουν ασφαλή συμπεράσματα και να γίνουν οι απαραίτητες διορθωτικές ενέργειες.Με τηimagesν ολοκλήρωση της έρευνας τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν στην ιστοσελίδα του σχολείου μας και στο συγκεκριμένο Blog. Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για το χρόνο που θα διαθέσετε.

Αιθαλομίχλη

Στα πλαίσια του μαθήματος φωτοχημική ρύπανση (μάθημα χημείας  Β Λυκείου) έγινε παρουσίαση στους μαθητές της Β Λυκείοimages222υ με θέμα την αιθαλομίχλη. Η ενημέρωση για την αιθαλομίχλη πραγματοποιήθηκε ώστε να γίνει σαφής η διαφορά της από το φωτοχημικό νέφος.  Επίσης, έχει ιδιαίτερη σημασία η παρουσίαση διότι η αιθαλομίχλη αποτελεί ένα  επίκαιρο περιβαλλοντικό πρόβλημα.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Επανεμφάνιση της λύσσας στη χώρα

images

Στα πλαίσια ενημέρωσης των μαθητών για την επανεμφάνιση της λύσσας στη χώρα, πραγματοποιήθηκε  παρουσίαση και ακολούθησε συζήτηση. Η διάρκεια της ενημέρωσης ήταν μία διδακτική ώρα.

24 Οκτωβρίου-Ημέρα αφιερωμένη στον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών

Εικόνα1Εικόνα1g

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα αφιερωμένη στον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών έγινε η παρακάτω παρουσίαση στους μαθητές ώστε να ενημερωθούν για το τι πρεσβεύει ο οργανισμός.

Παρουσίαση power point

Οικουμενική διακήρυξη για τα ανθρώπινα δικαιώματα. Η παρουσίαση πραγματοποιήθηκε στις 24 Οκτωβρίου και διήρκεσε μια διδακτική ώρα. Ακολούθησε συζήτηση.